5 silvestovských zábav pro dospělé i děti


Již dlouho mi přijde, že se Sivestrovský svátek stává čím dál tím víc prázdným a bezduchým (a to nemáme televizi). Pokud vás také nebaví strašně se opít, přecpat a udělat důkladnou ostudu, nebo u chlebíčků sledovat miliontou reprízu televizních silvestrovských zábav, možná dáte přednost trávení Silvestra za střízliva, zábavně a aktivně. My tento den pouštíme lodičky ze skořápek, lijeme vosk (letos máme nová kachlová kamna, tak už snad dojde i na to olovo), hrajeme různé stolní a společenské hry a pořádáme dobrodružnou bojovku.
Zde je několik našich nejoblíbenějších her, třeba se budou líbit i vám.

POPELKA

pro 2 a více hráčů
Všichni hrají najednou. Na talíř se vysype krabička lentilek. Každý z hráčů dostane brčko a s jeho pomocí, bez použití rukou, se snaží co nejvíc lentilek přemístit do své mističky. Kdo sesbírá nejvíc lentilek, vyhrává. Hra se dá i ztížit tím, že každý hráč sbírá jenom lentilky určité barvy. V tomto případě se musí počet lentilek jednotlivých barev shodovat. Kdo své lentilky sesbírá první, je vítěz.

FLAŠKA

pro 2 a více hráčů
Asi všichni známe, tak jenom pro pořádek: Hráči si sednou do kruhu, jeden z nich mezi nimi roztočí prázdnou lahev, položenou naležato. Tomu, na koho lahev ukáže, dá roztáčející nějaký úkol (zazpívej písničku, zkus napodobit někoho z kamarádů atd.). Pokud hráč není schopen či ochoten daný úkol splnit, musí dát fant (ponožku, prstýnek apod.)

HLEDÁNÍ PAPÍRKŮ

pro 2 a více hráčů
Z barevného papíru si vyrobíme cca 30 kartiček o rozměrech 5 x 10cm. Jeden z hráčů je má za úkol schovat na různých místech tak, aby vždy alespoň kousek kartičky vykukoval. Ostatní zatím čekají v jiné místnosti, například v koupelně. Jakmile dostanou pokyn, vyrazí kartičky hledat. Kdo jich najde nejvíc, vyhrává.

STRAŠIDELNÁ STVOŘENÍ

pro 2 a více hráčů
Každý z hráčů dostane pruh papíru. Papír si položí na výšku a hra může začít. Každý nakreslí na horní čtvrtinu svého papíru hlavu. Čím více popustíte uzdu své fantazii, tím lépe. Poté papír zahnete dozadu tak, aby malůvka nebyla vidět a předáte spoluhráči po své pravici. Konce linií krku by však přeci jen měly trochu vykukovat, aby bylo zřejmé, kam nakreslit další část těla postavičky, aby ve výsledku vše navazovalo. Dále se postup opakuje. Nakreslíme tělo a paže, zahneme a předáme dál. Nohy, zahneme, předáme. Chodidla, zahneme, předáme. A pak už můžeme obrázky rozbalit a podivovat se příšerkám, které nám z toho vznikly.

TAJEMNÁ NOČNÍ BOJOVKA

pro 2 a více hráčů
Tady bude vše záležet na vás. Podstatou hry je dovést její účastníky pomocí různých indicií, mapy, nebo jiných prostředků k cíli. Cestou budou plnit různé úkoly a na konci může čekat i nějaká ta odměna. Náročnost úkolů i celkovou strašidelnost bojovky je samozřejmě třeba uzpůsobit věku jejích účastníků. Jen pro bližší představu - loni jsme s dětmi (5 a 0 let) hledali poklad, který u nás v domě schoval za dávných časů loupežník Hromodup. Kritián nejprve náhodou objevil podivný dopis, když šel do spíže pro brambory. V dopise byla šifra (jednoduchá spojovačka) jejíž tajenka nám prozradila místo, na kterém je skryta další indicie. Ještě jsme museli vyluštit spoustu různých úkolů, za indiciemi jsme se vypravili i do sklepa, do stodoly a na výminek (v noci to bylo pěkně strašidelné) a nakonec nás to dovedlo na půdu, kde jsme za trámem našli loupežníkovu závěť a poklad. Když jí Kristián s Márou četli, nastal děsný rámus a kvílení. Potom se ozval, jakoby zezdola od žebříku, nebo snad až ze samotného pekla, hromový hlas, který nám děkoval za statečnost a za své vysvobození a přál nám, ať si poklad užijeme. Letos to bude ještě nebezpečnější. Něco velkého a zlověstného nám chodí na slepice...

Komentáře

Líbí se vám