středa 7. prosince 2016

Svatý AmbrožNa 7. prosince připadá svátek sv. Ambrože. Svatý Ambrož se narodil ve 4. století v Německu, působil však zejména v Itálii, kde je také jeho kult nejsilnější. Je řazen mezi čtyři latinské církevní otce, položil základy nezávislosti církve na světské moci a výrazně ovlivnil sv. Augustina, kterého také pokřtil. Mezi lidmi byl oblíben díky svému respektu k lokálním církevním zvykům a silně rozvinutému sociálnímu cítění.
Svátek: 7. prosince
Uctíván církvemi: katolická, pravoslavná, anglikánská, lutheránská
Atributy: včelí úl, kniha, pero, holub, dítě v kolébce, důtky, kostel
Patron: včelařů, voskařů, včel a domácích zvířat

Legenda praví, že když byl sv. Ambrož ještě malý, usadil se mu na obličeji včelí roj. Včelky mu neublížily. Ba právě naopak - létaly mu do úst a krmily ho svým medem, což bylo považováno za boží znamení a příslib zářivé budoucnosti. V návaznosti na tuto legendu získal sv. Ambrož svůj nejvýznamnější atribut - včelí úl a je považován za patrona včelařů, včel a domácích zvířat obecně.

S tímto světcem býval spojen i jeden, u nás nepříliš rozšířený, adventních zvyk. V některých částech Středních Čech a na Mostecku se po setmění zjevovala postava Ambrože. Ambrož měl na hlavě černou špičatou čepici, obličej mu kryl závoj, oblečen byl do dlouhé bílé košile a v rukou držel bílým papírem polepenou metlu a uzlíček s cukrovím. U kostela už na něj čekávaly děti. Jakmile se Ambrož objevil, začaly na něho hrdinsky pokřikovat, Ambrož je za to honil a při tom mu z uzlíku čas od času vypadl nějaký ten pamlsek. Když se ho dítě snažilo sebrat, Ambrož se ho pokusil chytit, nebo mírně plácnout metlou.


Osobně se mi tenhle ojedinělý zvyk moc líbí. Co může být lepší než pohyb na zdravém vzduchu, navíc, když si při tom Ambrož i všechny děti užijí spoustu legrace? Vzhledem k tomu, že zájem o staré tradice mezi lidmi roste a šíření povědomí o této ambrožské taškařici se věnují i v Toulcově dvořeNárodopisném muzeu, skanzenech lidové kultury atd., možná se i tento časem začlení mezi běžně praktikované adventní zvyky.

RAVIK, Slavomir Velká kniha světců
1. vyd. Praha: Regia, 2002, 678 str., ISBN 978-80-86367-24-x

Žádné komentáře:

Okomentovat

Pojďme si povídat...