úterý 6. prosince 2016

Mikuláš


Zatím v okolních krajích připadají oslavy sv. Mikuláše na 6. prosince, v českých zemích chodí Mikuláš již v předvečer svého svátku, 5. prosince. Stejná výjimka platí i pro 1. svátek vánoční - což je důvod, proč náš Ježíšek ponocuje a navštěvuje nás o štědrém večeru, zatím co děti z jiných dětí si dárky rozbalí až 25. prosince po ránu. Tyto dva svátky jsou totiž poslední připomínkou starého slovanského slunečního měření času, podle kterého nový den začínal se západem slunce.

Sv. Mikuláš žil ve 3. století a byl biskupem v Miře. Už za svého života byl velmi oblíbený, coby laskavý a štědrý člověk a obránce křesťanství a zastánce slušného přístupu k cizincům a spravedlivých soudů.
Je uctíván napříč většiny církví, výsadní postavení má však v rámci pravoslaví, kde je dokonce druhým nejvýznamnějším světcem, ihned po Panně Marii. Největší oblibě se těší v Rusku, jehož je sv. Mikuláš patronem.
Atributy svatého Mikuláše jsou biskupská mitra (ne Santa Clausovská čepička!), berla, tři zlaté koule na knize. Je patronem dětí a pannen, rybářů, soudců a advokátů, lékárníků, řezníků a sládků. Poskytuje ochranu proti nebezpečím z moře a proti zlodějům, je patronem šťastných svateb.

Francesco Guardi - Svatý Mikuláš
S životem tohoto světce souvisí mnoho krásných legend. Ve dvou nejznámějších se projevuje jeho štědrost a dobrota. První vypráví o chudé rodině, které hrozilo, že bude otec odsouzen do vězení pro dlužníky a jeho tři dcery odvlečeny do nevěstinců. Mikuláš, pohnutý jejich neštěstím, jim oknem vhodil tři sáčky v penězi a zachránil je tak před hrozným osudem. Druhá legenda vypráví o vzkříšení tří dětí, které zavraždil  a naložil do sudů zlý hostinský. Tato legenda vznikla patrně jako podobenství, poukazující na Mikulášův boj za nespravedlivě odsouzené.
Co se krajových tradic spojených se sv. Mikulášem týká, jsou velmi bohaté a pestré. V archivu či internetových odkazech o nich najdete mnoho dalších informací, které jsou zajímavé a často i velmi zábavné. Z těch zahraničních bych ráda zmínila alespoň její podobu v prostředí Spojených států Amerických. Zde na jejím základě vyrostla legenda Santa Clause. Jméno Santa Claus má původ v nizozemském Sinterklaas, což není nic víc a nic míň než zkratka slov Sint Nicolaas, tedy Svatý Mikuláš. Mimochodem o Santa Clausovi chystám samostatný článek, držte mi palce, ať to stihnu ještě během tohoto adventu.

Časopis Český lid - Mikuláš učí modlitbě, kresba ve sbírce J. Dotřela
Českou mikulášskou tradici nejspíš netřeba představovat. Mikuláš s andělem a čertem navštěvují rodiny s dětmi. Zlobivé děti chytá čert do pytle a hrozí je odnést do pekla, pokud neslíbí, že se příští rok polepší. Slíbí-li dítě nápravu, je z pytle vypuštěno a podarováno mrkví, uhlím a brambory. Hodné děti přednesou krátkou básničku a anděl, coby zosobnění pravdy, dosvědčí Mikulášovi, že byly skutečně nezlobily. Mikuláš je poté pochválí a obdaruje sladkostmi, ovocem a drobnými dárky.
V poslední době je mnoho rodičů na rozpacích, zda Mikuláše ano či ne. Já jsem obecně pro, mikulášská návštěva může být pro děti silným zážitkem. Akorát se přimlouvám, na citlivý výběr mikulášské družiny, aby ten zážitek nebyl jen intenzivní, ale hlavně pozitivní. K nám chodili vždycky mírní, spíše dobráčtí čerti a veškerý strach tak byl na úrovni mírného mrazení, které mají děti vlastně dost rády. Žádné strkání do pytle, žádný křik a zběsilé křepčení.
Pokud jste v situaci, že je vaše ratolest ještě velmi malá, nebo není v úplně dobré kondici (pro nás to letos platí dvojnásob - mladšímu synovi je teprve jeden rok a starší má angínu), bude možná lepší návštěvu Mikuláše vynechat. Pokud je vám líto dítě o tento zážitek úplně připravit, můžete mu nechat balíček od Mikuláše za oknem, na balkoně, nebo na zahradě a pozorovat mikulášské rojení na ulici. Děti mají velkou fantazii a možná pro ně bude tahle nedořečená varianta natolik tajuplná a zajímavá, až vás to překvapí. Sama si z dětství nepamatuji, žádnou Mikulášovu návštěvu, zato si dodnes vybavuji tu napínavou atmosféru, když jsem se šla svěžím chladivým vzduchem ztemnělého balkónu podívat, jestli už tam náhodou nebyl.
Pokud trávíte Mikuláše doma a chtěli byste si vyzkoušet přípravu i nějakého toho tradičního mikulášského pohoštění, můžete si třeba upéct tradiční mikulášský věnec, nebo vyrobit čertíky ze sušených švestek. My jsme letos pekli věnec a není to vůbec složité. Stačí si připravit kynuté těsto, jako když zaděláváme na vánočku. Z těsta upleteme tři a více věnců různých průměrů. Po upečení do největšího věnce rovnoměrně zapícháme špejle, na kterých je navlečeno sušené ovoce. Na horní konce špejlí napíchneme druhý, menší kynutý věnec a vznikne nám tak druhé patro. Tímto způsobem pokračujeme pořád dál. Poslední patro, může tvořit jablíčko, případně menší pomeranč. Hotový věnec můžeme dozdobit mašličkami, zelení a podobně.


A jak probíhá Mikuláš u vás?
Žádné komentáře:

Okomentovat

Pojďme si povídat...