Nenarozeniny, nečekaná návštěva a rozsvěcení vánočního stromku


Letos máme opravdu smůlu. Syn byl poprvé v životě nemocný a díky spálové angíně tak strávil tři týdny doma, žádná keramika, žádný balet, nic. Když nemoc konečně přešla, začali jsme rychle s přípravami na jeho narozeniny. Chtěli jsme udělat velkou oslavu, aby si mohl pozvat své kamarády, ale jak už to bývá zákon schválnosti zafungoval spolehlivě. Minulý víkend jsme s K. vyrobili dvanáct pozvánek, piplali jsme se s nimi dvě hodiny a byly moc hezké. Pozvánky jsme rozdali, většina kamarádů účast potvrdila a já jsme strávila celý týden přípravami.

Celou sobotu jsem strávila v kuchyni, pekla jsem dort, modelovala marcipánová zvířátka, připravovala zeleninové a sýrové muffiny. Všechno jsem stihla a už jsme se jenom těšili na oslavu. A večer začal V. kašlat, nudle měl jak švihadla a osypaly se mu nožičky. Takže to vypadá, že spálová angína dohnala i toho nejmenšího, který jí statečně odolával celou tu dobu, co jsme byli nemocní my ostatní. Tak jsme celou akci s těžkým srdcem odložili na jaro a zbyl na nás náročný úkol - sníst ve čtyřech lidech čtyřkilový dort. Nicméně je hrozně moc dobrý, takže to snad nějak půjde. Pokud byste ho chtěli vyzkoušet, recept najdete zde.
Z oslavy tedy nic nebylo, ale přesto k nám zavítala nečekaná návštěva. Je tu už od soboty a asi se nějaký čas zdrží. V sobotu ráno jsem v kuchyni slyšela nějaký šelest. Myslela, jsem, že se to jen na bidýlku chrujou naše korely. Zvuk byl ale natolik neobvyklý, že mi to nedalo a šla jsem pátrat po jeho zdroji. Dovedl mě až k oknu a já jsem uviděla, že se nám na okenní tabulce třepotá motýl! Kde se vzala, tu se vzala, byla u nás babočka paví oko. Na naší půdě jich spí desítky, ale tahle je vzhůru a plná energie. Tak jsme ji dali do krabičky s dírkami a uložili jsme ji na půdu k ostatním. Pokud se u vás objeví podobná návštěva, udělejte to podobně. Dejte ji do chladu, aby mohla zazimovat. Pokud byste se ji v dobré víře snažili krmit, jara by se stejně nedočkala. A nebojte se, nezmrzne, babočky dokáží přežít hibernaci i v několika stupních pod nulou. Pokud se chcete o tom, co dělají motýli v zimě, dozvědět více, můžete si přečíst třeba tento zajímavý článek.


Večer jsme se vypravili k místní zbrojnici dobrovolných hasičů. Roste u ní vysoký smrček, který každé vánoce zdobí naši vesnici. Dnes večer se měl slavnostně rozsvěcet. Součástí té slávy byl živý betlém a vystoupení dětí z mateřské školy včetně našeho K. Podával se svařák a děti se mazlily s živým poníkem, ovečkou a kozičkami, které zapůjčila místní paní chovatelka.


V kapličce sv. Floriána také každoročně probíhá výstava betlémů. Najdete tu betlémy papírové, krásný starý dřevěný a dokonce i dva betlémy sestavené v lahvi.
A jak probíhá advent u vás?

Komentáře

Líbí se vám