sobota 3. prosince 2016

Zimní věnec


Pomalu nám končí první adventní týden, zasvěcený myšlenkám na domov a vlast. Co se praktické stránky věci týká, měli bychom se v tomto týdnu věnovat úklidu a také výzdobě svého příbytku, abychom už zbytek adventu mohli strávit v klidu bez zbytečného spěchu a nervozity.
K adventní výzdobě neodmyslitelně patří různé věnce a girlandy, svícny a světýlka v oknech. Její nejdůležitější částí je však bezesporu adventní věnec.

Já jsem byla celé roky zvyklá, dělat si adventní věnec sama. Měli jsme takový:


takový:


a spoustu jiných, které jsem si ovšem při své vrozené skromnosti nevyfotila.
Na začátku loňského školního roku, však začal náš starší synek K. chodit do kroužku keramiky a jedním z jeho prvních výtvorů byl právě adventní svícen. Od té doby už adventní věnec nedělám. I kdyby se mi povedl sebevíc, tohle by totiž nepředčil:


Zcela věnceprostí ale přeci jen nezůstáváme. Čestné místo nad stolem nám totiž nějaký věnec zdobí po celý rok. Je to věnec symbolizující roční. Celkem je máme v zásobě čtyři, každý z nich nám tři měsíce zpestřuje domácnost a poté je na přelomu ročních období vyměněn za další. Jenom ten čtvrtý věšíme již  1. 12. , protože nic na plat, já už prostě advent vnímám jako součást zimy. A tohle je tedy náš zimní věnec.


 Korpus je klasický slaměný, začistěný krepovým papírem. 4/5 plochy jsou polepeny červenými fazolemi, poslední pětina je zdobena hlavou z čerstvých i sušených přírodnin (smrk pichlavý, buxus, šišky, bodláky, okrasná jablíčka, šípky). Ptáček je vyrobený ze samotvrdnoucí modelovací hmoty a nabarvený akrylovýmy barvami. Věnec vydrží hezký celá léta, jenom hlavu je třeba vytvořit každý rok novou. Zdobí naši domácnost po celou zimu, než ho v březnu vystřídá věnec jarní. Alespoň nám na Tři krále není tolik smutno, když se loučíme se stromečkem a celou vánoční výzdobou.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Pojďme si povídat...