Zimní věnec


Zimní, potažmo adventní věnec je skvělá věc. Zdobí naši domácnost, přináší do ní vůni a světlo, měří čas a ukrajuje z našeho očekávání, předkládá témata k zamyšlení. Můžeme si ho koupit, nebo také vlastnoručně vyrobit.Když do toho zapojíme celou rodinu, získáme plán na příjemně strávené odpoledne v kruhu blízkých, kdy si můžeme při tvůrčí práci popovídat, zasmát se a zazpívat.
Adventní věnec jsem dělávala každý rok po mnoho let. V době, kdy jsem se živila jako floristka jsem jich před sezónou uvrtěla i několik desítek. Měli jsme věnec takovýhle:


takový:


a mnoho jiných, které jsem si ovšem při své vrozené skromnosti nevyfotila.
Na začátku loňského školního roku, však začal náš  Kristián chodit do kroužku keramiky a jedním z jeho prvních výtvorů byl právě adventní svícen. Od té doby už adventní věnec nedělám. I kdyby se mi povedl sebevíc, tohle by totiž nepředčil:


Zcela věnceprostí ale přeci jen nezůstáváme. Čestné místo nad stolem nám totiž nějaký věnec zdobí po celý rok. Symbolizuje pro nás kruh rodiny, bezpečí, pospolitost a také to, jak čas plyne - konkrétně jednotlivá roční období. Celkem je máme v zásobě čtyři, každý z nich nám tři měsíce zpestřuje náš každodenní život a poté vyměněn za jiný. Čtvrtý, zimní, ovšem věšíme již  1. prosince, protože nic na plat, advent je v našem vnímání již součástí zimy.

A tohle je tedy on, zimní věnec:


Zdobí naši domácnost po celou zimu, než ho v březnu vystřídá věnec jarní. Alespoň nám na Tři krále není tolik smutno, když se loučíme se stromečkem a celou vánoční výzdobou.

 Pokud vás před vánoci tlačí čas a každá minuta je vám drahá, možná bude i pro vás ideálním řešením. Na rozdíl od klasických věnců z chvojí totiž vydrží celá léta a vy tak máte o jednu starost méně. Zároveň se ale neochudíte o tu radost z každoročního zdobení a vůni čerstvého jehličí. Jeho hlava (to je ta zdobná dolní část) se totiž dělá každý rok čerstvá.

Návod

slaměný korpus na věnec
červené fazole, popřípadě zrnka kávy
krepový papír (ideálně v barvě fazolí)
samotvrdnoucí modelovací hmota
špejle
vazací drát
kousek pevného drátu
tavná pistole
akrylové barvy
chvojí, přírodniny a bobule na zdobení
zapichovací kovové držáky na svíčky

Z krepového papíru si nastřiháme dlouhé proužky a ovineme jimi celý korpus tak, aby nikde neprosvítala sláma.

Budeme-li chtít věnec zavěsit, upevníme na jeho horní část očko z vazacího drátu.

Pomocí tavné pistole polepíme celou viditelnou plochu věnce červenými fazolemi. Pouze malý klínek ve spodní části necháme volný, abychom do něj mohli zapichovat ozdobnou hlavu z chvojí.

Z chvojí a větších listů (doporučuji jedli, zimostráz, ptačí zob a podobné rostliny, jejichž větvičky v teple nežloutnou a neopadávají) vytvoříme základ hlavy, svážeme vazacím drátkem, připevníme na sponu z pevného drátu a zapíchneme do věnce.

Pomocí tavné pistole či vazacího drátku připevňujeme další drobnější přízdoby (já jsem zvolila plody okrasné jabloně, šípky, štětku lesní a šišky).

Ze samotvrdnoucí modelovací hmoty vytvoříme ptáčka. Zespoda do něj zapíchneme špejli, aby jí alespoň 5 centimetrů vykukovalo - bude sloužit k upevnění ptáčka na věnec. Hotové dílo necháme zcela vychnout a ztvrdnou (vše můžeme urychlit v mírně roztopené troubě) a nabarvíme akrylovými barvami.

Pokud věnec zamýšlíte používat jako věnec adventní, můžete do něj samozřejmě upevnit i držáčky na svíčky.

Věnec vydrží hezký celá léta, šetří vaši peněženku a zejména čas, který tak můžete věnovat vánočnímu rozjímání, procházce  či příjemnému lenošeníKomentáře

Líbí se vám