Ledové ozdoby vám prozáří zahradu i balkonPo šesti letech je u nás konečně Ladovská zima a tak je toho třeba řádně využít. Pro malého V. je to první zima strávená mimo kočár. Valí se v těch svých kombinézách jako Golem, válí ve sněhu sudy a zahrabává psa. Starší už postavil několik sněhuláků, ve školce vyjezdili kopec až na hlínu a tak jsme začali přemýšlet, jak jinak by se ty mrazy ještě daly využít.
Ve školce dělali pokusy a zkoušeli co se stane, když nechají venku kyblík s vodou, do které naházeli různé přírodniny. Výsledné ledové homolky byly moc hezké a tak mě napadlo, že bysme si něčím podobným mohli vyzdobit zahradu. Pokud u vás mrzne, můžete to zkusit taky.


LEDOVÉ OZDOBY S PŘÍRODNINAMICo budete potřebovat

 • bábovky na písek, silikonové formy na muffiny nebo jiné hezké formičky zajímavých tvarů
 • různé druhy přírodnin (modřínové šišky, šípky, ptačí zob, malé ulity, žaludy, lístky, květy atd.)
 • vodu
 • provázek
 • nůžky
Formičky si důkladně vymyjeme, aby v nich nezůstaly žádné nečistoty. Čisté formičky postavíme na rovnou plochu. Pokud nemají rovné dno, můžete je postavit do sněhu, aby se vám nenakláněly a nepřevrhly. Do každé formičky naaranžujeme několik přírodnin. Pokud jste si vybrali hodně členitou formičku, nevkládejte přízdoby do jejích zúžených částí - ozdoba by vám mohla při vyklápění prasknout.


Nyní přijde na řadu provázek. Ozdobičky můžete zavěsit každou zvlášť (viz mašinky), nebo z nich udělat řetěz (zvířátka). Pro samostatně visící ozdobu si připravíme přibližně 20 cm dlouhý provázek, který přehneme na polovinu a jeho konce vložíme do formičky, čímž vytvoříme závěsné očko Řetěz získáme tak, že povedeme dlouhý provázek středem několika formiček. Mezi jednotlivými formičkami necháme vždy cca 10 cm volného provázku a na konci ještě 20 cm navíc, abychom pak měli z čeho vytvořit očko na zavěšení. Provázek je ve formičce potřeba zatížit, například nějakým kamínkem, aby nám po přidání vody nevyplaval na hladinu.Nyní už stačí jenom přidat vodu. Tvoříte-li společně s dětmi, doporučuji nechat tuhle část pracovního postupu až do doby, než se budete chystat domů. Děti to sice bude moc bavit, nicméně s největší pravděpodobností skončí mokré jako myši a zmrzlé jako drozdi.
Ozdoby nechte venku a počkejte přes noc, až mráz udělá své. Druhý den ozdůbky jednu po druhé opatrně vyklepněte z formičky a zavěste. Třeba na strom.


BAREVNÉ LEDOVÉ KOULE

Nádherné ledové ozdoby krásně kontrastují s bělostí sněhu. Když si je navíc vystavíte na místo, kde jimi bude procházet slunce, nebudete od nich moct odtrhnout oči.


Co budete potřebovat

 • nafukovací balónky
 • potravinářské barvivo
 • třpytky, flitry a jiné drobné přízdoby (nemusí být)
 • vodu
Do každého balónku vsypeme trochu potravinářského barviva (množství zhruba 2x na špičku příborového nože). Můžete dát i více, čím víc bude barviva, tím sytější budou mít koule barvu. Pokud chcete, můžete přidat i třpytky a jiné drobné ozdobičky. Otvor v balónku navlékneme na vodovodní kohoutek a pomalu napouštíme vodou. Ústí balónku pevně přidržujeme a napouštíme skutečně pomalu a opatrně. Je to velmi důležité, protože pokud se vám balónek vysmekne, nebo rychle připouštěná voda vystříkne, výsledná barevná fontána sice nadchne vaše ratolesti ale zároveň zdevastuje celou vaši kuchyň. Upřímně - nedoporučuji.


Naplněné balonky zavážeme na uzel, aby nám z nich voda nevytékala a pořádně jimi zatřepeme, aby se potravinářské barvivo bezezbytku rozpustilo. Jsou-li dostatečně velké mrazy, dáme balónky zmrznout ven, pokud se teploty pohybují jen mírně pod nulou, bude lepší a rychlejší volbou mrazák. Ideální je položit naplněné balónky do vyšší vrstvy měkkého sněhu. Nebudou se deformovat a udrží si dokonale kulatý tvar.


Vzhledem k tomu, že je jejich průměr větší než u ozdob vyrobených pomocí formiček, budeme si muset počkat než nám dokonale zmrznou. Dopřejte jim tedy čas, ideálně tak jeden až dva dny (závisí na velikosti použitých balónků. Pokud jste se rozhodli použít také flitry, bude třeba balónkem čas od času zatřepat, aby nezůstaly usazené na dně. Když jsou koule dobře zmrzlé, opatrně rozřízneme a sejmeme balónek. Barevné ledové koule nám krásně rozzáří zahradu, či balkon. Také si je můžeme narovnat na okenní parapet a kochat se jejich krásou z tepla domova. Ovšem pozor na oblevu! Potravinářské barvy dovedou udělat na fasádě pěknou rotyku.


Komentáře

 1. Vyzerá to skvelo :O Nikdy som nič také neskúšala...
  Aďulik Sun

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dnes u nás vysvitlo sluníčko a tak jsem je ještě přefotila, aby bylo vidět, jak jsou hezké, když jimi prochází světlo. Jsem ráda, že se vám líbí.

   Vymazat

Okomentovat

Pojďme si povídat...

Líbí se vám