Masopustní vystřihovánkaNa Hromnice, nebo chcete-li na svátek Uvedení Páně do chrámu, se s námi rozloučily polední památky loňských Vánoc. Betlém putoval do krabice a vlády se už naplno ujal masopust. Domácnost je ale najednou nějaká holá. Zůstal nám jen zimní věnec, který teď opuštěně visí nad stolem, a to je vše. Do Velikonoc daleko... Chtělo by to to naše hnízdo něčím rozveselit a vyzdobit. A tak jsem vytvořila masopustní vystřihovánku, o kterou bych se teď s vámi chtěla podělit.

Samotná vystřihovánka se skládá z pěti listů, na šestém najdete legendu k jednotlivým postavičkám. Pokud byste se o nich chtěli dozvědět více, můžete si přečíst článek Masopustní maškary. Vystřihovánka je vhodná také pro větší i menší děti, které vám ji určitě ochotně vybarví. Jen se střiháním jim asi budete muset sem tam pomoct, některé postavičky jsou přeci jen trochu členitější. Ideální je pro tvoření v dětských skupinách. Děti si navzájem pomohou, takže jim jde práce rychleji od ruky a paní učitelka, nebo pan učitel jim přitom můžou o masopustních maškarách povyprávět. Všechny jsou tajemné a tak trochu strašidelné a to mají děti rády.

A jak tedy na to? Postup je snadný. Vytisknutou šablonu nejprve podlepíme tvrdým papírem. Poté postavičky vybarvíme. Barvičky si zvolte dle svého vkusu, dříve než se pustíte do díla ovšem vyzkoušejte, jak se budou snášet s inkoustem z vaší tiskárny. Obecně nedoporučuji používat fixy, vodovky ani jiné vlhké barvy, inkoust se pak rozmazává a celé dílo by se tak mohlo pokazit. Vybarvené postavičky vystřihněte (prázdné plochy uvnitř figurek je lepší vyřezat pomocí ostrého lámacího nože). Chcete-li si je na podložku přilepit napevno, poslouží vám k tomu chlopně při jejich spodním okraji. V takovém případě vám jako podložka bude stačit obyčejný kus kartonu. Pokud budete chtít vystřihovánku použít opakovaně, můžete chlopně odstřihnout a místo nich na zadní stranu přilepit pomocí lepicí pásky špendlík (tak jak to známe u papírových betlémů). Jako podložku pak samozřejmě budete muset použít nějaký silnější měkký materiál, do kterého bude možné špendlík zapíchnout (vhodná je například menší polystyrenová deska). Vysoké postavičky s tenkou základnou je dobré zezadu vyztužit (můžeme na ně nalepit třeba kousek špejle), aby se neohýbaly a nekroutily. Podklad můžete polepit látkou, nebo třeba vatou, aby více připomínal zasněženou krajinu.

A teď už si vyhrňte rukávy a pusťte se do díla. Šablonu ke stažení najdete u Jeleny v balíčku.

jelena.png
Heslo je zivetradice.

Pokud u vás stále mrzne, můžete si vyzdobit také okolí svého příbytku. Inspiraci najdete v článku Ledové ozdoby vám prozáří zahradu i balkon

Komentáře

Líbí se vám