Návod, jak si vyrobit jarní kočičí zvonkohru


Příští úterý nás čeká první jarní den. Ve spíži už máme nastřádaný plný košík vejdumků, včera jsem na půdu uklidila náš zimní věnec a zpátky jsem přitáhla velkou krabici s nápisem JARO. Máme v ní modrý jarní věnec s vajíčky, papírové vystřihovánky mláďátek, košíčky na jarní kytičky a jiné takové serepetičky. Letos jsme k nim s K. vyrobili zase něco nového.
Zlé mocnosti a temné síly se, jak známo, zahánějí hlukem. A nejpříjemnější ze všech hluků je zvuk zvonků, to je bez debat. A tak jsme vymysleli veselou kočičí zvonkohru, která z domu vyžene všechno nečisté a potěší naše uši. Jestli se vám líbí, můžete si ji vyrobit s námi.

Co budete potřebovat


  • keramickou hlínu, nebo modelovací hmotu
  • nůžky
  • příborový nůž
  • špejli
  • barevné glazury nebo akrylové barvy
  • vlasec nebo provázekNejprve si vystřihneme šablonu. Z keramické hlíny vyválíme plát o síle 8 mm. Na plát přiložíme šablonu a pomocí kuchyňského nože podle ní vykrojíme tělo kočičky. Při vykrajování členitějších částí si můžeme pomoci špejlí. Okraje jemně uhladíme prsty nebo špachtlí, aby nebyly roztřepené.
Zbytek hlíny opět rozválíme, tentokrát však bude plát o něco slabší, řekněme takové 3 mm. Přiložíme na něj zbylé části šablony A - J a pomocí špejle je vykrojíme.

Nemáte-li možnost navštívit nějakou keramikou dílnu, kde vám poskytnou materiál a hotový výrobek vám i vypálí, můžete si zvonkohru udělat doma a úplně sami. V tom případě použijte modurit, nebo bílou modelovací hmotu. Zvonkohra z moduritu je zrovna tak hezká, jako ta z keramiky. Jedinou nevýhodou je její zvuk. Zatím co cinkání keramického střepu zní silně a jasně, modurit spíše tlumeně chrastí. Pokud vás ale neustálé zvonění znervózňuje, možná budete právě tuto jeho vlastnost vnímat jako klad.

Jednotlivé díly máme vyříznuty a teď je tedy potřeba kočičku složit. Aby nám všechny části dobře držely, pomocí nože na jejich rubových stranách vytvoříme mělké rýhy, poté na ně naneseme lepidlo a opatrně přitiskneme k podkladu tak jak je vyznačeno na šabloně. Lepidlo si připravíme tak, že v kalíšku rozmícháme kousek hlíny (modelovací hmoty) s malým množstvím vody. Hotové lepidlo by mělo mít konzistenci řidšího bláta.

Jakmile jsou všechny díly na svém místě, pomocí špejle domalujeme různé detaily - drápky, vousky, panenky v očích, chlupy - a vytvoříme otvory pro zavěšení koťátek i celé zvonkohry. Tento krok si neustále připomínejte, snadno se na něj zapomene a následky jsou katastrofální (inspirováno skutečnou událostí).


Hotovou kočičku uložíme stranou a můžeme začít tvořit koťátka. Půlkruhový dílek (J) stočíme do kornoutku (viz obrázek výše) a prsty pěkně vytvarujeme a uhladíme. Na vrcholku ponecháme malý otvor, abychom pak měli kudy provléknout vlasec. Postup opakujeme a vytvoříme si tak tři tělíčka koťátek, která jsou vlastně také těly zvonků. Poté si vyválíme tři stejně velké kuličky (o průměru přibližně 15 mm) - hlavičky koťátek. Na každou přilepíme dva menší trojúhelníčky jako ouška a jeden úplně malý jako čumáček. Špejlí naznačíme očička a vousky. Poté pomocí špejle všechny hlavičky skrz naskrz propíchneme. Špejli vedeme z místa pod čumáčkem skrze hlavičku aby nám vyšla ven mírně za ušima.Pak už nám zbývá jenom vymodelovat tři válečky-ocásky, které budou sloužit jako srdce zvonků. Ocásky by měly být zhruba 4 cm dlouhé a na širším okraji propíchnuté, aby je bylo možno zavěsit.

Když máme všechny části vymodelované, dáme je vypálit. Vypálené figurky vybarvíme barevnými glazurami a znovu dáme do pece. V případě, že používáte modurit, modelovací hmotu nebo jiný materiál, postupujte podle návodu na obalu. Jakmile jsou všechny části zvonkohry dokonale vyschlé a tvrdé, můžete je vybarvit. Nejvhodnější jsou akrylové barvy - mají hezké syté odstíny a velmi rychle schnou. Po zaschnutí barev je vhodné celý výrobek zafixovat bezbarvým lakem, který ho ochrání před působením vzdušné vlhkosti a jinými nepříznivými vlivy.A teď už nám jen zbývá zvonkohru sestavit. Na obrázku používám červenou bavlnku, aby vše bylo dobře vidět, vy ale zvolte vlasec nebo nějaký nenápadný provázek, který bude působit co nejméně rušivě. Nejprve si ustřihneme 3 kousky vlasce o přibližné délce 30 cm. Ke konci vlasce přivážeme ocásek. Asi tak 1 cm nad ocáskem uděláme větší uzlík a poté na volný konec vlasce navlékneme tělo a hlavičku. Vlasec provlékneme jednou z dírek v bříšku mámy kočky a poté ho skrze otvor v hlavičce a tělíčku vedeme zase zpět. Nakonec pevně zauzlujeme. Stejně postupujeme i s dalšími dvěma koťátky.


Pak už jenom stačí připevnit vlasec na zavěšení a můžeme si celé jaro vesele cinkat. 

Šablonu ke stažení má pro vás koťátko schovanou ve svém pelíšku.

cat-329215_1920d27ad.jpg

heslo: zivetradice

Komentáře

Líbí se vám