Výstavy Venkov a Námluvy v Musaionu


V neděli jsme se s K. vypravili do Národopisného muzea Národního muzea v Praze. Koná se zde výstava Venkov, ke které se 17. března přidala další krátkodobá expozice s názvem námluvy. Vybrali jsme si tedy ideální čas a mohli si je tak prohlédnout obě najednou. A bylo toho tolik, že jsme to jen tak tak zvládli.
Výstava Venkov zabírá polovinu prvního patra. Svou koncepcí cílí jak na dospělé, tak i na dětské návštěvníky. V obsáhlých popiscích najdete mnoho zajímavých informací a dobových fotografií, takže si na své přijdete i v případě, že se českými tradicemi a životem na venkově zabýváte soustavně a dopodrobna. Pokud vyrazíte s dětmi, můžete využít popisků určených malým návštěvníkům, které je zbytečně nezahltí a místy i navedou k zamyšlení.

Vidět můžete například vláčecí brány, pluh , nebo nástroje na zpracování lnu.

Součástí expozice je také vzdělávací hra Na venkově, kterou si můžete stáhnout do svých mobilů, či tabletů, zahrát si ji ale můžete i na interaktivní tabuli přímo na místě. Dále máte možnost stáhnout si a vytisknout pracovní listy, se kterými se děti do výstavy aktivně zapojí. Jsou moc hezky udělané, myslím, že menší děti budou moc bavit. Celé rodině pak návštěvu zpříjemní mobilní aplikace, která funguje nejen jako průvodce veškerými sbírkami Národního muzea, ale ke každé výstavě nabízí ještě něco navíc - například různá videa, audio nahrávky, fotky apod.

Můžete si také zkusit podojit krávu. V době naší návštěvy byla bohužel
trochu unavená.

A na co přesně se tedy můžete těšit? Výstava Venkov vám umožní nahlédnout do vesnického stavení, seznámit se s jeho vybavením a předměty používanými na poli i na dvoře. Pokud máte všetečné ratolesti a sami se ve všech těch motovidlech, fukarech a čertech úplně dokonale nevyznáte, doporučuji vyšetřit si více času a začít prohlídku stálou expozicí, ve které jsou veškeré činnosti a řemesla podrobně popsané a kde se můžete seznámit s nejrůznějším náčiním, které se při nich používalo.

Součástí výstavy je také králíkárna s kurníkem, replika suchého záchodu (bez obsahu),
 nebo tahle krásná pec.

Pokud jste si prohlédli chlívky i chalupu, můžete se vydat do druhého patra a věnovat se subtilnějším záležitostem.

Výstava Námluvy vás zasvětí do tajů milostného života v 19. a na počátku 20. století. Vzhledem k tomu, že tehdejší přísné mravy a křesťanská morálka mladým párům nepovolovaly veřejně projevovat své city, dávali si mladí milenci svou náklonnost najevo prostřednictvím složitého systému symbolů, dárečků a rituálních úkonů, které podléhaly složitým pravidlům a zákonitostem.

S plácačkou zdobenou srdíčky a milostnými říkankami
 myslela dívka na svého milého i při velkém prádle.

Prohlédnout si můžete dárečky z pouti, velikonoční vajíčka, škapulíře pro přivolání lásky, ale také součásti výbav pro nevěstu a svatebních krojů.

Výstava Námluvy potrvá od 17. 3. do 28. 5. 2017, navštívit ji můžete denně mezi 10.00 a 18.00 kromě pondělí. Pokud vás zajímá pouze expozice Venkov, nemusíte spěchat, ke zhlédnutí bude až do 31. 1. 2018.

Dárek srdce mého néni pro každého.

PS: Ráda bych touto cestou poděkovala všem zaměstnancům Musaionu. Byli na nás moc milí a na cestu mi naložili takové množství materiálů, že z toho pro vás můžu spáchat články na několik let dopředu :).

Komentáře

Líbí se vám