6. neděle postní - květná, palmováKvětná neděle, kdes' tak dlouho byla? U studánky ruce, nohy myla. Čím sis se utírala? Šátečkem, lístečkem, abych byla bílá.

6. postní neděle se latinsky nazývá Dominica in Palmis, česky také neděle Pašijová, Květná, Beránková či Palmová. Končí se jí čtyřicetidenní postní období a začíná období Velikonoční. Křesťané si v tento den připomínají Kristův slavný příjezd do Jeruzaléma, zároveň se však již naplno otevírá téma jeho umučení a květná neděle je tak vždy prvním dnem kdy se v kostele čtou pašije - části evangelií pojednávající o utrpení a ukřižování Páně.

květná neděle
Křížky ze svěcených kočiček se zastrkávaly do polí jako ochrana proti blesku a krupobití.
Ochránit mohou i naši domácnost a navíc jsou moc hezké na pohled.
Zdroj: http://www.knihy-galerie.cz/dramaticke-velikonocni-dekorace/

Ježíše, jedoucího na oslíku, přišli přivítat obyvatelé celého města a na pozdrav mu kynuli zelenými palmovými ratolestmi. Tento biblický příběh dal vzniknout církevnímu obřadu svěcení ratolestí, jehož součástí byly i palmové průvody, jejichž doklady se v západní Evropě datují až k 7. století. Původně se jednalo o snítky palmového listí s územním rozmachem křesťanství se však rostlinná skladba zelených svazečků měnila, s ohledem na to jaká květena byla pro daný region typická. Původ zelených ratolestí coby rituálních předmětů je však mnohem starší a její kořeny vězí v pohanském podloží, mnohem hlouběji, než kam sahá ta nejstarší křesťanská tradice. V lidové tradici je tedy svěcení ratolestí jenom jakýmsi umocněním či přetavením síly jarního prutu, který je magický sám o sobě (dokladem toho budiž písemné varování z 18. století, aby lidé v žádném případě nenosily ratolesti do domu před ještě před jejich posvěcením).

U nás jsou nejčastěji svěceny kvetoucí větvičky jívy, takzvané kočičky, místy i větvičky březové, jasanové či lískové. Až do začátku 20. století se jako součást těchto církevních obřadů obdržely také průvody při nichž byla na vozíku tažena dřevěná soška Krista na oslíku (jednu ze 17. století si můžete prohlédnout například v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích).

Chození s berany na beránkovou neděli ve Velešíně

 Nejčastějším typem vazby svěcených ratolestí jsou drobné svazečky převázané stužkou. V některých oblastech však byly ratolesti připravovány do velkých otýpek, převázaných mašlí nebo bičem a opravdu zvláštní formy nabývali ve Slezsku (palmy), na Horácku a jižních Čechách (beran, koště). Zde se ratolesti v pletencích navazovaly na 2 - 6 metrů vysoké kůly, byly zdobeny stuhami a završeny křížkem z jedlových větví. Palmy a berany nosili do kostela chlapci (v některých obcích společně s děvčaty) a po jejich posvěcení s nimi obcházeli příbuzné a známé a podělovali jednotlivé domácnosti požehnanými proutky. Za tuto záslužnou činnost dostávali darem vajíčka, peníze a ovoce. Na rozdíl od Smrtky nebo létečka však byla výroba berana ryze individuální záležitostí a zdrojem vzájemného soutěžení. Každý chlapec si svého berana vázal sám (možná tak ještě přijal za pomocníka mladšího sourozence) a byl na něj také jak se patří pyšný. A nebyla to pýcha falešná, protože svěcené ratolesti hrály v životě prostého lidu velmi důležitou roli.

F. G. Waldmüller - Květná neděle

Kočičky a pučící proutky vůbec byly používány jako předměty ochranné a blahonosné magie. Měly příznivý vliv na úrodu, dobytek, vodu, rodinu, dům i celé hospodářství. Základem těchto rituálů je kontakt s ratolestí, zprostředkující přenos obnovené vegetační síly. Svěcenými ratolestmi se tak šlehají a hladí lidé i domácí zvířata, zastrkávají se ve chlévech, za obrazy, za krovy, do polí i do hnojiště, vhazují se do studny i do ohně a někdy se užívají i vnitřně. Nejrozšířenější z těchto zvyků je pak dodnes oblíbená pomlázka, o té ale zase za týden...

A tak jako je postních nedělí šest, i naše povídání má šest dílů:

6. neděle postní - květná, palmová

SPOLEK AUTORŮ, Velké dějiny zemí Koruny České - tematická řada Lidová kultura 
1. vyd. Praha: Paseka, 2014, 803 str., ISBN 978-80-7432-442-0

Komentáře

  1. Díky za další zajímavé čtení :-) A krásné Velikonoce :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky za další milý komentář :), ta zpětná vazba je moc milá a dost mě motivuje.

      Vymazat

Okomentovat

Pojďme si povídat...

Líbí se vám