Jak si vyrobit obří velikonoční vajíčkoAť už u vás velikonoční vajíčka nosí zajíček, slepička, kohout nebo skřivánek, určitě se neobejde bez trochy vaší pomoci. Dnes vám tedy přináším návod na výrobu velikánského velikonočního vajíčka, do kterého se vejdou nejen sladkosti, ale také boty, oblečení i jiné dárky. Hotové vajíčko dejte na noc za dveře, kde si ho zvířátka vyzvednou. Na druhý den se s dětmi vypravte do lesů a polí. A hned jak tam dorazíte, hledání může začít.

Co budete potřebovat


  • nafukovací balónek
  • staré noviny a papíry
  • disperzní lepidlo (Herkules, lepidlo na tapety)
  • štětce
  • barevné papíry
  • barvičky, třpytky, samolepky a jiné ozdoby
  • prázdnou sklenici od okurek, či zavařeninyPřipravíme si balónek, který nám poslouží jako forma. Nafoukneme ho do požadované velikosti a konec zavážeme na uzel, aby z něj neunikal vzduch.
Staré papíry natrháme na kousky o velikosti asi 2x2 cm. Použít můžete jakýkoliv materiál - noviny, nepovedené výkresy, nebo jako já, pokažená daňová přiznání. Naprosto nevhodné jsou ale časopisy a letáky tištěné na křídovém papíře. Materiál musí být dostatečně hrubý a porézní, aby dobře absorboval lepidlo.
Ve skleničce si rozmícháme trochu lepidla s vodou v poměru 1:1. Balónek  postavíme do  prázdné sklenice. Ta nám poslouží jako stojan a zároveň nás uchrání zbytečného nepořádku, protože nám do ní bude z vajíčka stékat přebytečné lepidlo.Pomocí štětce potřeme část balonku směsí lepidla a vody a začneme na něj klást útržky papíru tak, aby se částečně překrývaly. Každý útržek opět potřeme lepidlem. Postup opakujeme tak dlouho, dokud nebude celý balónek pokrytý pěti vrstvami papíru. Spodní část balónku necháme nepolepenou. Zůstane nám tak volný otvor, kterým budeme vajíčko plnit. Poté přidáme ještě šestou vrstvu, ta už ale nebude z obyčejného, nýbrž z barevného papíru. Použít můžete několik různých barev, nebo jen jednu jedinou, útržky můžete lepit nahodile, nebo je vyskládávat do proužků, koleček či jiných vzorů - fantazii se meze nekladou. Celý povrch jemně uhladíme navlhčenými prsty a vyrovnáme tak všechny hrbolky a bublinky. Hotové vajíčko schováme před zvědavými zraky a necháme důkladně proschnout (klidně i několik dní).Jakmile je vajíčko suché, můžeme z něj vyndat balónek. Ten můžete propíchnout špendlíkem, já však raději rozvážu uzlík a upouštím vzduch pozvolna a opatrně. Několikrát se mi totiž stalo, že se mi díky rychlému smrštění balónku deformovalo i samotné vajíčko. Vyfouknutý balónek vyndáme a místo něj vajíčko naplníme různými dárečky. Jakmile je ve vajíčku vše, co jsme do něj chtěli dát, doplníme ho papírem, senem nebo jiným materiálem tak, aby výplň mírně přesahovala okraj vajíčka. Vykukující vycpávku vytvarujeme a zaoblíme, poslouží nám totiž jako forma, podle které doděláme zbývající špičku vajíčka. Postupujeme stejně jako předtím. Naneseme pět vrstev novinových útržků a lepidla a přes ně vrstvu poslední - barevnou. Vše necháme opět dobře zaschnout.Na závěr můžeme vajíčko dozdobit. Můžeme na něj namalovat různé motivy, posypat ho třpytkami, polepit samolepkami či přírodními materiály. Aby bylo odolnější vůči vlhkosti, můžete ho také na závěr přestříkal čirým lakem.A pokud vás zajímá jak je to s tou tradicí hledání velikonočních vajíček, můžete si o ní přečíst v článku Devatero tradičních her a zábav pro velikonoční období.

Komentáře

Líbí se vám