Krojované slavnosti ve Valdštejnské zahradě


V sobotu 13. 5. se v Praze konal třetí ročník Krojovaných slavností, konaných pod záštitou Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. Novobarokní prostor Valdštejnské zahrady se tak na jeden den potkal s lidovou kulturou z České republiky i zahraničí. Akce jsem se zúčastnila i já a dnes vám z ní přináším obrazovou reportáž.
Ačkoliv je Valdštejnská zahrada druhým největším komplexem zahrad v Praze (hned po zahradách Pražského hradu) a její kapacita je tedy skutečně velká, Krojované slavnosti patří mezi folklórní události komornějšího rázu.

Pod klenbou sala terrena se vystřídalo šest pěveckých a tanečních souborů. Program zahájilo vystoupení Dětského folklórního souboru Kytice z Prahy, poté přišel na řadu Soubor písní a tanců Rokytka, Lukavický taneční soubor Česká beseda, Folklórní soubor Světlovánek z Bojkovic s cimbálovou muzikou Bojkovjan, zahraniční lužicko-srbský pěvecký soubor Chór Lipa, Národopisný soubor Bítešan - Královničky a Dudácká muzika při ZUŠ Blatná, zkrátka učiněný folklórní all star team. Diváci se tak mohli na vlastní oči a uši seznámit s tím, jak ohnivý je slovácký verbuňk, jak velebně zní chorály Lužických Srbů, jak krásné a tajemné jsou letniční obchůzky čistých a křehkých královniček a jak divoce hrají jihočeské dudy.

Součástí slavnosti byl i doprovodný program. Kromě gastronomického bádání, v rámci kterého bylo možno okoštovat několik druhů slováckého vína a sladké placky z kynutého těsta, zde byla pro návštěvníky připravena také ukázka sklářského řemesla, pod vedením zaměstnanců lindavské sklářské dílny A je to. Na místě bylo také několik informačních stánků, které ale bohužel nabízely pouze propagační letáky pro posílení turistického ruchu, což pro mě bylo celkem zklamání. Myslím, že by v tomto ohledu nebylo úplně od věci, pojmout následující ročníky více didakticky, včetně zasvěceného výkladu a nabídky odborné i populárně naučné literatury, aby měli návštěvníci možnost prezentovaným ukázkám lidové kultury hlouběji porozumět.

Celkově byla akce příjemná a uvolněná, jen počasí jí úplně nepřálo. Už když jsme vyjížděli z domova, škaredil se na nás černý mrak, kterému se nám bohužel nepodařilo ujet. I přes občasné přeháňky jsme ale zažili příjemné odpoledne. Bydlíte-li v okolí Prahy a dáváte přednost menším akcím, na kterých se nemusíte tísnit v davu a stresovat přebíháním od pódia k pódiu, příští ročník Krojovaných slavností si určitě nenechte ujít.

Členové České besedy sledují vystoupení svých kolegů.

Tetičky z Kozojídek pečou výborné placky.

Slečna ze sklářského učiliště v Novém Boru brousí sklo.

Foukání skla si mohli vyzkoušet i návštěvníci.

Ranné baroko a lidová kultura?
Neobvyklá kombinace, která ale překvapivě dobře funguje.

Soubor Světlovánek to pořádně rozbalil.

A tady je celý gang :) - hoši jako růže, děvčata jak maliny.

Sborový zpěv lužickosrbských pánů, paní a dívek je jako z jiného světa.

Tvrdé jádro folklórních nadšenců neodradí ani déšť ani hromobití.

Krojované slavnosti byly nejen o tanci a zpěvu, ale také o jídle a pití.


Odkazy:
Česká beseda Lukavice
Chór Lipa
Dětský folklórní soubor Kytice
Dudácká muzika při ZUŠ Blatná
Národopisný soubor Bítešan - Královničky
Sklárna A je to
Soubor písní a tanců Rokytka

Komentáře

Líbí se vám