Jak si vyrobit svatodušní holubičku


Na tento víkend letos připadají Svatodušní svátky. Obřady Svatodušní neděle mají své těžiště zejména v církevním prostředí, v prostorách kostelů, kaplí a chrámů. Některé její ohlasy však můžeme zaznamenat i v hájemství lidové kultury. Nejvýrazněji se projevují ve způsobu, jakým naši předkové při této příležitosti zdobili svá obydlí.
Během letnic byla všechna stavení ověnčena lipovými ratolestmi. Větvičky lípy se zastrkávaly za svaté obrázky, za rámy oken a někde dokonce lemovaly celou střechu. Tento zvyk má kořeny již v předkřesťanských dobách, kdy byly čerstvé zelené ratolesti považovány za mocný ochranný a blahonosný prostředek. S postupem času se na tuto zvyklost navázal i jiný, ryze křesťanský výklad, podle kterého se světnice zdobí lipovými proutky, aby měl Duch svatý na co usednout. Této myšlenky se ochotně chopila lidová tvořivost a na lipové ratolesti se tak začaly zavěšovat holubičky - typické zobrazení Ducha svatého.
Jejich nejznámější verzí je tzv. šumavská holubička. Vyrábí se z jednoho či dvou kusů dřeva, které se vyřeže do tvaru ptáčka, spaří horkou vodou a jeho části se pak naštípou na tenké látky, po jejich roztažení vznikne pernatý ocásek a křidélka. Na její výrobu se nejlépe hodí dřevo ze smrku či jedle, nebo také z ji zmíněné lípy.
Ačkoliv je dnes šumavská holubička předmětem národního kulturního dědictví obdivovaným u nás i v zahraničí, přeci jen se jedná o krajové specifikum. Pokud bychom navštívili domečky mimo šumavskou oblast, setkali bychom se s holubičkami mnoha dalších typů. Popis jedné z nich jsem našla v knize paní Večerkové. A ačkoliv není zdaleka tak proslulá, jako její půvabná dřevěná sestra, má jednu nepopiratelnou přednost - dokážeme si ji vyrobit vlastními silami a mohou nám při tom pomáhat i děti.


Co budete potřebovat • 1 bílé vajíčko
 • špejli
 • kousek moduritu, vizovického těsta, samotvrdnoucí modelovací hmoty apod.
 • list bílého papíru (můžete použít i krajková kolečka, co se dávají pod hrnečky s kávou)
 • nůžky
 • tavnou pistoli
 • lepidlo
 • provázek
 • mouka nebo písekNejprve si vyfoukneme vajíčko. Výdumek zčásti naplníme moukou, která bude sloužit k vyvážení, aby holubička letěla pěkně rovně a těžká hlavička ji netáhla dolů.  Dírkami ve výdumku prostrčíme špejli a zkrátíme tak, aby nám na každé straně přesahovala asi o 1,5 cm.


Z papíru si vystřihneme dvě kolečka. Větší, o průměru cca 15 cm, rozdělíme na polovinu - to bude ocásek; menší, o průměru cca 12 cm, necháme celé, nastřižené do jedné poloviny - to budou křidélka. Obě kolečka složíme jako harmoniku. Budete-li chtít, můžete do nich vystříhat různé drobné tvary, případně použít papírová kolečka pod kávu - budou pak více zdobná, krajková. Jenom dejte při stříhání pozor, aby se vám kolečka nerozpadla.


Hotový ocásek přilepíme k volnému konci špejle a mírně roztáhneme.


Z křidélek složených do harmoniky  odstřihneme asi tak 1 cm při jejich užším okraji. Uvnitř nám tak vznikne kruhový otvor, díky kterému budou křidélka pěkně nasedat na oblé vajíčko. Okraj křidélek přilepíme pomocí tavné pistole kolem vajíčka tak, aby na zádíčkách vytvořila vějířek.


Z modelovací hmoty vytvoříme hlavičku. Můžeme si s ní pohrát a vymodelovat i očička, ozobí a nozdry, nebo ji nechat čistě schematickou. Hotovou hlavičku napíchneme na jeden konec špejle vykukující z vejdumku. Pokud budete hlavičku vyrábět z vizovického těsta, udělejte si do ní předem dírku, do které po upečení nanesete lepidlo a zasadíte špejli.


Na špejli mezi hlavičku a tělo přivážeme provázek, na kterém bude holubička zavěšena. Pokud se vám tak holubičku nepovede vyvážit, můžete do výdumku udělat ještě jednu malou dírku a pomocí jehly jí provázek protáhnout, tak jak je to zachyceno na fotografii níže. V takovém případě je ale třeba postupovat velmi opatrně, aby skořápka nepraskla.


Pokud tvoříte společně s dětmi, nejspíš se vám nepovede pracovat úplně čistě. Aby vaše holubička nebyla ukoptěná, můžete ji na konec natřít lepidlem a omotat barevným provázkem, nebo nabarvit akrylovými barvami.


Hotovou holubičku nemusíte sklízet ani po Svatém duchu. Stejně jako naše předky vás může provázet po celý rok - zavěšená nad stolem, kolébkou nebo na vánočním stromku - a držet nad vámi svá ochranná křídla.


 PS: Pokud se vám přeci jen líbí víc ta dřevěná a stejně jako my bez ní nemůžete být, objednejte si ji u pana ing. Pavla Sarauera. Rád vám ji pošle poštou, ale ještě lepší je zastavit se pro ni přímo u něj, na Šumavě.Více informací najdete ZDE.

Jsou libo další články o Letnicích? Ale ovšem, řeklo sluchátko, jak si račte přát:Komentáře

 1. Na starých pohlednicích je symbolem Letnic chroust...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za dobrý postřeh. Na mnoha starých pohlednicích bývá téma letnic uchopeno především jako oslava nadcházejícího léta a objevují se tak na nich zvířátka typická pro toto období - chrousti, žabky, berušky, vlaštovky apod. Povedlo se mi také najít hezkou stránku, na které je možné si několik takových pohlednic prohlédnout http://www.filokartie.cz/z-historie-pohlednic-svatodusni-svatky-r-16-c-390 .

   Vymazat

Okomentovat

Pojďme si povídat...

Líbí se vám