Klobouk, hůl a růženec na pouť do Třebíče

Klobouk hůl a růženec

Letošní prázdniny trávíme v Kamenici na Vysočině. Bez auta. Většinu času tedy věnujeme vycházkám po okolí, zkoumání přilehlého lesa, pojídání lesních jahod a koupání v krásném rybníce, u kterého není nikdy ani noha. V pátek jsem ale sebrala staršího Kristiána, Máru s malým Vilíkem jsme nechali doma, ať si tam spolu hospodaří, a ve dvou jsme se vydali na dobrodružnou pouť jejímž cílem byla Třebíč. Ačkoliv nám moje (ne)schopnost číst v jízdních řádech vesnických autobusových linek připravila několik značně nervózních okamžiků, nakonec jsme všechno bez větších obtíží zvládli a rozhodně jsme nelitovali. Štěstí nám přálo a kromě stálých zajímavostí, památek a atrakcí jsme se nachomýtli i k několika krátkodobým kulturním akcím, které se týkaly i tradic a lidové kultury. A na ty bych vás teď ráda pozvala.

Židovské město je plné kontrastů. Přívětivé...
Jen co jsme překročili řeku Jihlavu a zabočili doprava, ocitli jsme se uvnitř židovského města. Ačkoliv pozůstatky židovských čtvrtí můžeme nelézt v bezpočtu dalších měst naší republiky, Třebíč je v tomto směru skutečným unikátem. Můžeme si zde prohlédnout přes 120 obytných domů a institucí, včetně rabinátu, školy, nemocnice či chudobince. I přes nákladnou rekonstrukci, kterou toto místo prošlo v 90. letech minulého století, třebíčské židovské město rozhodně nepůsobí sterilním vyumělkovaným dojmem. Ještě dnes tu na vás dolehne zvláštní atmosféra, která vás zavalí množstvím protichůdných pocitů, kdy se na jednu stranu radujete z veselé a útulné malebnosti roztomilých domečků, zatímco vám v zádech sedí neustálá stísněnost a temnota. Pokud jste zvláště citliví na tuhle tajnou řeč staveb, Třebíč vás v tomto směru úplně převálcuje a určitě se nebudete divit, že je její židovská čtvrť jedinou židovskou památkou mimo Jeruzalém, která byla samostatně zapsána na seznam UNESCO. Těžko uvěřit, že ještě v 70. letech 20. století bylo v plánu tenhle klenot zbourat a na jeho místě postavit čtyři obří paneláky. No, ačkoliv....

stará továrna
...i silně zneklidňující.
Kromě procházky křivolakými uličkami můžete v židovském městě navštívit také zadní, nebo-li novou synagogu a přiléhající domeček Selingmanna Bauera. Zde se seznámíte s náboženským životem místní židovské komunity, její historií i střípky z každodenního života. Také můžete vystoupat na kopeček, který toto místo svírá po celé jeho délce, a navštívit půvabný židovský hřbitov.

Najdete zde hřbitov...
Pokud vás zajímá židovská kultura v poněkud živější podobě, můžete se zúčastnit mnoha skvělých akcí pořádaných v prostorách nové synagogy. Léto je na to jak dělané a máte opravdu z čeho vybírat. Právě o tomto víkendu zde probíhá kulturně historická slavnost Oživené židovské město, která je svým zaměřením tak trochu židovská a tak trochu prvorepubliková. Na dny od 24. do 29. července se pak chystá již 14. ročník festivalu Šamajim, věnovaného třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci 900 židovských dětí v koncentračním táboře Buchenwald. Zde se budete moct podrobně seznámit s židovskými tradicemi, zvyky, kulturou a historií prostřednictvím mnoha zajímavých přednášek i zážitkového programu.

Nová synagoga Třebíč
...i synagogu.
My jsme z oslav Oživeného židovského města stihli jenom divadlo a dvojku košér vína (a nekošér limonády ZON), zato jsme se ale dosyta vyřádili na protějším kopci. Zde se nachází bazilika sv. Prokopa, jedinečná památka postavená v goticko-románském stylu, která je rovněž památkou UNESCO. Na doporučení mé kamarádky - kunsthistoričky a blogerky - jsme si nenechali ujít prohlídku s průvodcem a opravdu to stálo za to. Nejen kvůli výjimečnosti stavby samotné, ale také kvůli úžasným průvodkyním. 

Porta paradisi
Fotek svatoprokopské baziliky je moře.
Jen naživo si ale pořádně prohlédnete Bránu rajskou...
Na tomto místě bych tedy ráda poděkovala těmhle báječným dámám. Ochotně nás vzaly na komentovanou prohlídku, ačkoliv v pátek začíná poslední ve dvě hodiny a my jsme se slavně dovalili až ve tři. Výklad byl neskutečně živý a zajímavý, paní průvodkyně mluvila z patra, dokázala zodpovědět veškeré záludné otázky (tedy až na tu, kdy jsem nutně potřebovala vědět, ve které scéně z Markéty Lazarové se objevila místní krypta, což - jak sama uznám - je už přece jen tak trochu zákeřnost) a byla natolik dobrý řečník, že si ani nemusela pomáhat lacinými vtípky, jak tomu bohužel na některých prohlídkách bývá zvykem.
Pokud byste se chtěli s bazilikou seznámit důvěrněji, doporučuji již zmíněný článek Za humny leží Třebíč z blogu www.uneseni.cz, nebo si s ní dejte osobní dostaveníčko a jako garde přiberte jednu ze zdejších průvodkyň.

dřevěná klenba
...trpasličí galerii, pestré fresky, kamenické značky nebo zkamenělou dřevěnou klenbu.
A když už budete u svatoprokopské baziliky, určitě si nedokážete nevšimnout zámku a kláštera, který k ní přímo přisedá. V něm se nachází oblastní pobočka Muzea Vysočiny, která zde během letošního léta nabízí krátkodobou výstavu, nad kterou zaplesá srdce každého milovníka tradic a lidové kultury. Jmenuje se Klobouk, hůl a růženec a seznámí vás s tématikou barokní zbožnosti a poutními místy jihovýchodních Čech i severního Rakouska.

klobouk hůl a růženec
Ručně psané modlitební knížky a devocionálie,...
Expozice se nachází v sále zámecké konírny a její osu tvoří medailonky jednotlivých poutních míst s řadou fotografií a informacemi o architektuře a historii daných staveb i jejich náboženském významu. Obvykle se jedná o příběhy zcela prozaické, kdy byl daný kostel či kaple zasvěcen určité osobě či biblické události a v návaznosti na to se stanovilo i datum každoročních poutí - hotovo dvacet. Některá vyprávění však podávají svědectví o zázracích překonávajících přírodní síly, lidskou vůli i osud; mystériích, která v tehdejším prostém člověku vyvolávala náboženské představy takové síly, že si s jejich pomocí dokázal uchovat víru a naději i v krutých a nejistých dobách raného novověku. Součástí výstavy je také velké množství různých sakrálních předmětů, procesních korouhví, soch světců, lidového umění, modlitebních knih a dalších předmětů spojených s fenoménem poutí a poutních míst.

svatý Jiří
...polychromované řezby, sošky, svaté obrázky, korouhve, ornáty...
Celá výstava je dobře koncipovaná, přehledná, pečlivě připravená. Její největší předností je ale skvělé zacílení na dětské návštěvníky. Děti se u vchodu mohou přistrojit za poutníky, vzít si klobouk, brašnu a pořádnou hůl a vydat se na cestu, při které plní různé zábavné a poučné úkoly a na jejímž konci je čeká milá odměna. Úkoly zvládnou děti od pěti let, ale myslím, že ani desetiletí se nudit nebudou. Našeho Kristiána nadchlo zejména přiřazování obrázků atributů k obrazům světců - asi nám z něj roste budoucí hagiotik.

Klobouk hůl a růženec
...i podmalby na skle, to vše můžete vidět na výstavě Klobouk, hůl a růženec.
Pokud vám po prohlídce muzea zbudou nějaké síly a čas, vydejte se ještě přes řeku na Karlovo náměstí, podívat se na renesanční domy zdobené krásnými černobílými sgrafity s loveckými a mariánskými motivy a potom do kostela sv. Martina, který se nachází přímo nad náměstím. Přístupný je prostor chrámu i 75 metrů vysoká městská věž, ve které si můžete zblízka prohlédnout její zvon (a jestli se vám při tom nevybaví Jan Tleskač, tak si příště na prázdniny v Třebíči přibalte Záhadu hlavolamu) a také vystoupit na vnější ochoz, ze kterého je skvělý výhled na celé tohle výjimečné město.

klobouk hůl a růženec
A nebo se tu taky můžete převléct
 za poutníka či benediktinského mnicha.
Pokud vás baví cesty za historií, kulturou a tradicí, můžete se těšit na další letní články, nebo nás sledovat na našem instagramu. A kdyby vás zajímala ta Markéta Lazarová, tak je to ta scéna s jeptiškami v klášteře.

Odkazy:

www.uneseni.cz
http://www.visittrebic.eu/
www.samajim.eu
www.samajim.cz
www.mesto-trebic.cz
http://muzeumtr.cz/clanek-klobouk-hul-a-ruzenec-126.html
https://www.farnost-bazilika.cz/

markéta v kryptě


Komentáře

  1. To o Markétě Lazarový jsem ani netušila. Jsem ráda, že se vám tam líbilo, a hlavně díky za tip na to Oživené židovské město. Byli jsme dneska a bylo to fakt skvělý. Bez tebe bych to propásla!

    OdpovědětVymazat
  2. Není vůbec zač. Jestli máš víc fotek tak hoď odkaz. Klidně soukromě do pošty.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Pojďme si povídat...

Líbí se vám