Jak si vyrobit papírovou školní brašnu


Škola se blíží a z našeho Kristiána bude prvňák. Učit se sice bude doma, ale bez pořádné aktovky to prostě nejde. Na půdě si vyhrabal školní brašnu po mně a novou nechce. Je červená s budíkem, kožená a hranatá, určitě jste takovou také měli. Učit se s námi bude i malý Vilík, ač zatím pouze neformálně. Aktovku ale bude potřebovat taky. Kam jinam by si dal svačinu, kostky, plyšadla, pastelky a další pracovní nástroje? Pokud máte doma školáka s brašnou a nechcete, aby mu ji jeho mladší sourozenec záviděl, vyrobte mu jeho vlastní podle našeho dnešního návodu.

Co budete potřebovat


 • barevnou čtvrtku o rozměrech A1
 • kousek tvrdého kartonu
 • nůžky
 • lámací nůž
 • tyčinkové lepidlo
 • sešívačku
 • šablonu (stáhnout si ji můžete tady)
 • voskovky
 • akrylové barvy
 • štětec
 • fix
 • tužku
 • pravítko
 • děrovačku (nemusí být)


Stáhněte si šablonu, zvětšete na potřebnou velikost a vytiskněte ji. Našemu Vilíkovi jsou bez kousku dva roky a jeho brašnička má rozměry 25 x 18 x 5 cm - z toho můžete vycházet. Díl D na šabloně nenajdete, není to totiž třeba, protože se na něm nenacházejí žádné průstřihy a můžete si ho tedy snadno načrtnout. Jeho šířka bude stejná jako šířka dílů A, E a F, výška odpovídá šířce dílu B a C (měřeno bez záložky) - v našem případě tedy 25 x 5 cm.  Také na ní nejsou popruhy, protože by se tam nevešly. Jejich délku si tedy zvolte sami (mělo by stačit zhruba 70 cm), široké by měly být 2 cm. Šablonu si vystřihněte a obkreslete na rubovou stranu barevné čtvrtky. Jednotlivé části šablony si můžete slepit k sobě, bude se vám tak lépe pracovat (v takovém případě si ale nezapomeňte nechat při okrajích dílu A, D a E kousek navíc, aby se po slepení nezměnily rozměry šablony).


Aktovka může být jednobarevná i pestřejší, jak to má kdo rád. My jsme se rozhodli pro kombinaci žluté a zelené. Obkreslené tvary vystřihneme, ale naznačené průstřihy uvnitř aktovky zatím necháme tak, jak jsou aby se nám za ně při vybarvování nezachycovala pastelka, což by mohlo aktovku potrhat.


Aby brašna vypadala jako opravdovská, pomocí voskovek na ní vytvoříme imitaci kresby, jakou mají výrobky z usně. S touto částí výroby vám určitě rád pomůže váš předškolák. Použité výtvarné technice se říká frotáž a postup je opravdu jednoduchý - najdeme si tvrdý nerovný povrch se zajímavou kresbou (kůru stromu, dlaždice z kamínků apod.), přiložíme na něj čtvrtku a začneme po ní přejíždět voskovkou. Nekreslíme špičkou, pastelku držíme vodorovně - naplocho - a nebojíme se pořádně přitlačit.


Frotáží nazdobíme i lícové strany ostatních částí aktovky, popruhy vybarvíme i ze strany rubové (z nás si v tomto bodě příklad neberte, my jsme na to zapomněli a museli jsme je vybarvovat dodatečně).


Nyní pomocí lámacího nože prořízneme otvory v dílech A, E a F a poté slepíme aktovku dohromady. Díly A, D, E a F budou tvořit její tělo, B a C (na obrázku v zelené barvě) pak její postranní části.


Pokud ruka vašeho dítěte není lehká jako dotek vánku, doporučuji spoje zajistit i několika dobře mířenými ranami sešívačkou - budou pak o poznání pevnější.


Na kousek kartonu si překreslíme díly z poslední strany šablony a vybarvíme je akrylovými barvami (můžou být i tempery či vodovky, ty ovšem tak dobře nekryjí a pouštějí barvu).


A nyní se pustíme do ramenních popruhů. Jejich konce spojíme sešívačkou...


...přicvakneme je do středu spodní hrany dílu E a zajistíme kartonovým obdélníkem, aby se při manipulaci nevytrhly.


Průřezy při dolním okraji dílu E provlékneme úzké proužky papíru (nachází se na 1. straně šablony) - do každého otvoru po dvou. Poté je stočíme dokolečka a jejich konce spojíme pomocí sešívačky. Pokud, stejně jako my, disponujete pouze sešívačkou titánských rozměrů, budete se muset při této jemné práci obejít bez ní a využít pomoci staré dobré jehly s nití. Lepidlo v tomto případě nedoporučuji, spoje musí být opravdu pevné.


Jakmile jsou kroužky spojené, provlékneme jejich nevzhledné spoje dovnitř aktovky a protáhneme jimi konce popruhů. Nejprve ze shora skrze oba dva kroužky...


A potom nazpátek, tentokrát už ovšem jenom jedním. Popruhy tak budou pevně zajištěné, nebudou prokluzovat, ale přesto půjde upravovat jejich délku.


A teď ještě brašničku nazdobit. Na přední stranu pomocí sešívačky připevníme kartonovou kytičku...


...a svorku pak přelepíme jejím středem, aby nám ten kousek železa nehyzdil výsledné dílo.


Doprostřed horní části aktovky přisvorkujeme kartonové ucho (svorkami nešetříme, ucho je opravdu namáhaná část).


A přední zapínání zamaskujeme přezkami. Dírky si na ně můžeme namalovat, nebo pro větší věrohodnost použijeme děrovačku. Doprostřed namalujeme či nalepíme odrazky a po obvodu můžeme čárkami naznačit prošívání.


Ze zbytku kartonu vystřihneme obdélník o něco menší, než jsou rozměry dílu D. Ten potom vložíme do aktovky a vyztužíme jím její dno. Chcete-li mít taštičku hezkou i zevnitř, můžete si ho pomalovat či polepit barevnou čtvrtkou.


No a pak, milé děti, pak už hurá do školy! Ať už se budete učit s paní učitelkou, či panem učitelem, doma, či ve škole, v městě nebo na vesnici, přeji vám, aby vás to bavilo, aby ve vás učení probouzelo radost a žízeň po nových a nových informacích, dovednostech a zážitcích, aby vám vaše vzdělání pomohlo zvolit si v životě cestu, která vás bude naplňovat a kterou budete mít rádi.
Komentáře

 1. To je originální! Super nápad, hádám, že klukům se bude hned víc chtít do školy.:)

  Corculum | Stepanka_T


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Starší už se těší, mladší z toho zatím nemá pojem, ale myslím, že ho to taky bude bavit. Právě na škole doděláváme poslední úpravy. Ještě pověsíme sítě na obrázky, přivezeme psací stůl a fertig. Ale už teď je to prý krása - pravil Kokeš :).

   Vymazat

Okomentovat

Pojďme si povídat...

Líbí se vám