Podmalba a svatba v Musaionu

sklomalba

Minulý víkend jsme se s Kristiánem vypravili do Musaionu Hl. m. Prahy. Konaly se zde tradiční řemeslné dílny pro děti a dospělé, při kterých jsme se tentokrát seznámili s technikou malby na sklo. Stihli jsme si také prohlédnout aktuální krátkodobou výstavu, která se věnuje tématu lidové svatby a navazuje tak na jarní výstavu Námluvy. Jaké jsou naše dojmy a jak nám šlo tvoření od ruky se dočtete v naší reportáži.
Kurz podmalby na skle se v Musaionu pro velký úspěch konal již podruhé. Vedl jej opět pan Jiří Honnis, oceněný MK ČR jako nositel tradičního lidového řemesla. Dostavily jsme se v příjemném počtu a když píšu dostavily s tvrdým y není to pravopisná chyba - bylo nás tam osm ženských a ani jeden muž. Možná náhoda, možná pány takové věci tolik neberou, těžko říct.

sklomalba
Ukázky práce pana Honnise
Práce nám šla od ruky a protože v Musaionu mají také pec, ve které se dají barvy vysušit, zkrátily jsme si i nucené technologické pauzy a za tři hodiny bylo hotovo.
Pan Honnis měl pro nás připravený veškerý materiál: sklo, šablony, barvy i rámečky, které si sám vlastnoručně vyrábí. Také nám prozradil několik šikovných triků a vychytávek a povyprávěl o svém řemesle. Mimo jiné o tom, jak jednou objevil jednu ze svých prací na Aukru, kde byla ovšem vydávána za starožitnost z 18. století. Takže bacha na to!

sklomaba
Malujeme
Pokud byste si chtěli tuto techniku vyzkoušet u vás doma, rozhodně se toho nebojte. Postup je velmi jednoduchý a vhodný i pro ty, kteří si s výtvarným náčiním zrovna dvakrát netykají. Nejprve si najděte motiv, který chcete ztvárnit a jeho kontury si překreslete na čistý papír. Tuto šablonu vložte pod čisté odmaštěné sklo a akrylovými barvami ji na něj překreslete. Nechte zaschnout a poté celý obrázek vybarvěte - tentokrát však použijte barvy syntetické a dostatečně naředěné. Postupujete opatrně a zlehka, příliš důrazné tahy štětcem by mohly poškodit spodní vrstvy malby. Jakmile máte hotovo, nechte vše pořádně zaschnout (emailové barvy schnou i několik dní!), obrázek zarámujte a pak už si ho můžete pověsit do svatého kouta, máte-li doma jaký, nebo ho darovat někomu ze svých blízkých.

sklomalba
Nejprve obkreslíme kontury a poté vyplníme celé plochy
Pokud se vám podmalby líbí, ale sami si na ně netroufáte, podívejte se na webové stránky pana Honnise. Najdete zde o dost podrobnější návod jak postupovat, povídání o lidové podmalbě a její historii a samozřejmě také širokou nabídku jeho vlastních výtvorů, které si zde můžete zakoupit.

sklomalba
A takhle vypadá hotové dílko
V jednu hodinu jsme se všichni rozloučili a já se s Madonkou v kabelce vypravila ke Švanďáku, kde dělají bezvadný vegetariánský falafel a ještě lepší uzbecké pelmeni (které jsem teda nejedla, ale věřím Kristiánovu úsudku). Zde mi také Mára předal našeho staršího potomka, se kterým jsem se odebrala nazpět na dětskou část řemeslných dílen. Děti si zde mohly barvami na sklo vymalovat zrcátka a skleničky a seznámit se tak s principem techniky vitráže (byť velmi zjednodušeně a s využitím přístupnějších materiálů). Z reakcí usuzuji, že to děti poměrně bavilo, paní lektorka byla příjemná a trpělivá. Příště by ale mohla zvážit, zda s sebou nevzít i nějaký ten hotový výrobek jako názornou ukázku. Značná část osazenstva byla totiž ze začátku dost zmatená a nedokázala si představit, co má vlastně dělat a jak by měl vypadat výsledek.

Musaion
Na výstavě Svatba vás již ve dveřích přivítá svatební průvod v čele s nevěstou v slavnostním kroji z Hluku.
Oba výrobky jsme nakonec zvládli - ve skleničce máme krmení pro rybičky a zrcátko dostala darem Kristiánova slečna. A ještě nám zbyl i čas projít se po muzeu a podívat se na novou krátkodobou výstavu Svatba. Ta je umístěna ve druhém patře a vy si zde můžete prohlédnout řadu předmětů spojených s venkovskou i městskou svatbou 19. a 20. století. Najdete zde bohatě vyšívané kroje i střídmé městské šaty, věnečky pro nevěsty a čepečky pro mladé paní, nezbytné součásti nevěstiny výbavy, předměty spojené s oslavou a mnoho dalších věcí.

Musaion
Slavnostní čepce k začepení nevěsty
Ve vitrínách nechybí povídání o různých svatebních zvycích, popisky jednotlivých exponátů najdete na samostatných vytištěných listech, které jsou volně k dispozici, ovšem pouze po jednom kusu od české i anglické verze, takže pokud se na výstavě sejde více lidí najednou, je to trošku problém.

Musaion
Svatební kytice z východních Čech
Celkově je výstava pěkná a díky menšímu rozsahu její prohlídka nezabere příliš mnoho času. Bude se líbit dospělým i starším dětem, takže neváhejte a rozsviťte si pošmourné podzimní dny něčím barevným a veselým. Čas na to máte až do 7. 1. 2018.

Musaion
Svatební věnečky a plíšková čelenka z mého rodného Chebska (tu jsem sem prostě musela dát).

http://www.podmalba.wz.cz
http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Vystavy-HM/Svatba.html

Komentáře

Líbí se vám