Jak si vyrobit perníkový adventní kalendářTěšíte se na Vánoce? Tak to se určitě těšíte i na advent. Dvacet čtyři dní plných očekávání a příjemné atmosféry, ke kterým kromě povídání, zpívání a rozjímání patří také zimou zčervenalé tváře a horký čaj, brzké stmívání a světlo svíček a především čas. Jak plyne a kolik ještě zbývá do Vánoc nám poví adventní věnec a nebo také adventní kalendář - čekadlo. Pokud si chcete čekání na Ježíška zpříjemnit něčím dobrým, voňavým a po domácku vyrobeným, zkuste si upéct kalendář z perníku. A jak by mohl vypadat? Co třeba jako starý roztomilý kolotoč?
Celý kolotoč je upečený z perníku. Závěs tvoří 23 malých perníčků s čísly jednotlivých dnů (v našem případě jsou na každý den perníčky dva - Kristián s Vilíčkem budou mít čekadlo dohromady). 24. den se pak sní i samotný kolotoč, od střechy až po podlahu.

Co budete potřebovat • perníkové těsto a polevu na zdobení
 • vykrajovátka ve tvaru koníků
 • menší vykrajovátka různých tvarů
 • ostrý nůž
 • velký kus silné tvrdé lepenky
 • tvrdý papír
 • kružítko
 • 2,5m silnější stuhy
 • 10m tenké stužku na zavěšení
 • barevný papír
 • ruličku od papírových utěrek
 • špejle
 • velký korálek
 • tavicí pistol s barevnými náboji
 • lámací nůž
 • nůžky
 • lepidlo
 • rozinky, popřípadě chlupaté drátky
 • špendlíky nebo drátekZ tvrdého papíru si vystřihneme šablonu - kruh o poloměru 15 cm a další čtyři o poloměru 11, 8, 5 a 3 cm.Z perníkového těsta (recept na těsto a polevu najdete zde) vyválíme plát o síle cca 1 cm. Podle papírových šablon z něj vyřízneme dva kruhy o poloměru 15 cm a jeden kruh od každého z dalších rozměrů. Do středu každého z nich vykrojíme otvor pro protažení stuhy, do jednoho o poloměru 15 cm dokonce kruh o stejném průměru jako má rulička od papírových utěrek. Přeneseme na plech vyložený pečícím papírem, potřeme rostlinným mlékem a upečeme.


Pomocí vykrajovátka vykrojíme 8 koníků (2 jsou do rezervy, kdyby náhodou některý praskl) a 33 malých perníčků různých tvarů (4 jsou opět do foroty). Do malých perníčků uděláme otvory pro zavěšení. Přeneseme na plech vyložený pečícím papírem, potřeme rostlinným mlékem a dáme péci. Perníčky ozdobíme cukrovou polevou. Cukrovou polevou také slepíme pět perníkových kruhů, od nejmenšího po největší, aby nám vznikla stříška kolotoče. Otvory na provlečení stuhy se musejí překrývat.Z kartonové lepenky vystřihneme (vyřízneme) dva kruhy o poloměru 14 cm, které budou sloužit jako podložky podlahy a stropu kolotoče. (Aby nám lepenkové podložky nevzhledně nepřečuhovaly, musí být jejich poloměr o něco menší než poloměr syrových perníkových kruhů - těsto se totiž vždycky trochu speče) Podložky z jedné strany polepíme barevným papírem a pomocí tavicí pistole s barevnou tyčinkou začistíme jejich okraje. Uprostřed vytvoříme otvory pro provlečení stuhy.

Pomocí lámacího nože zkrátíme ruličku od papírových utěrek na 20 cm, polepíme barevným papírem a pomocí tavicí pistole ji připevníme k rubové straně jednoho lepenkového kruhu. Pokud se vám trubička zdá málo pevná, můžete do ní vložit ještě jednu a tím ji trochu vyztužit. Anebo můžete zaimprovizovat a využít i jiná trubkovitá tělesa, která nabízí vaše domácnost. Já jsem pro tentokrát zvolila tubus od parfému a osvědčil se na jedničku. Tuto součást rozhodně nepodceňujte, je totiž jedinou oporou těžké perníkové střechy a pokud ten nápor nevydrží, zhroutí se i celé čekadlo.Do lepenkového kruhu s ruličkou vytvoříme 22 otvorů podle následujícího schématu: 4:8:10. Otvory musí být na kruhu rozmístěny rovnoměrně, aby se čekadlo nenaklánělo do stran. Šest otvorů uděláme i po obvodu druhého lepenkového kruhu.Z široké stuhy si ustřihneme kus o délce 1,2 m. Na jednom jeho konci uděláme uzlík a navlékneme korálek. Poté stuhu provlékneme papírovým kruhem s ruličkou tak, aby se korálek s uzlíkem nacházely na jeho lícové straně.
Z tenké stužky si nastřiháme 23 kousků různých délek. 16 o délce 12 cm, 8 o délce 17 cm, 4 o délce 22 cm a 1 o délce 27 cm. Na stužky navážeme drobné perníčky, druhé konce provlékneme otvory v kruhu a zajistíme uzlíkem. Perníčky na nejkratších stužkách umístíme na vnějším obvodu kruhu, čím blíže středu, tím delší stužky. Perníček na nejdelší stužce uvážeme přímo pod korálek. Šest malých perníčků na 12 cm stužkách zavěsíme také na druhý lepenkový kruh - strop.Velký perníkový kruh navlékneme na lepenkový kruh s trubičkou. Druhým lepenkovým kruhem provlékneme stuhu, tak aby jeho lícová strana směřovala dolů. Poté stuhu provlékneme i perníkovou stříškou, kterou pak usadíme na lepenkový kruh - podložku. Konec stuhy navážeme na šatní ramínko a zavěsíme, aby se nám lépe pracovalo.


Zbytkem cukrové polevy připevníme na kolotoč koníky. Pokud by nechtěli držet, můžeme je zafixovat pomocí kousků párátek. S párátky ale opatrně, abyste na ně nezapomněli a nesnědli je.


Šest špejlí si zkrátíme na 20 cm (stejně jako rulička) a navlékneme na ně hrozinky, obtočíme je chlupatým drátkem, či jinak ozdobíme. Ozdobené špejle - sloupky - rovnoměrně zapícháme po vnějším obvodu podlážky kolotoče a jejich horní konce připevníme pomocí tavicí pistole k lepenkovému stropu.


Ze zbytku široké stuhy vytvoříme šest menších mašliček, které pomocí špendlíků či drátku připevníme ke stříšce kolotoče.


A máme hotovo.


Neradi pečete? Máte málo času? Nechutná vám perník? Potom zkuste papírové čekadlo - snadné, rychlé a hezké. Návod a i šablonu najdete v článku Čekadlo alias adventní kalendář.Komentáře

Líbí se vám