Výlet na Karlštejn do muzea betlémů


Pomalu se blíží advent a my se začínáme věnovat aktivitám souvisejícím s Vánoci. V neděli jsme se vypravili na Karlštejn. Ovšem nikoliv na hrad, nýbrž do podhradí, kde se nachází Karlštejnské muzeum betlémů.
Expozice přináší na dvou podlažích solidní kolekci jesliček ze všech koutů naší země, vyrobených z tradičních i neobvyklejších materiálů, jako je třeba vosk, chléb, či perník. Najdete zde betlémy plošné, terasovité či pyramidové. Některé jsou mechanické a za pět korun si je můžete spustit. Jeden sice bohužel nefunguje, ale bez občasných defektů to při jejich veřejném provozování asi ani není možné. Instalace je doplněna dobovým nábytkem, řezbami a podmalbami světců, ukázkami historických vánočních ozdob a lidové keramiky.

Součástí výstavy je i netypický betlém, v jehož centru je novorozený
Ježíšek s veleknězem, který na něm vykonává rituální židovskou obřízku.  

V barokních sklepeních se seznámíte s historií vinařství na karlštejnsku a možná zde potkáte i místní bílou paní.
Nejpůsobivější část prohlídky však čeká na půdě. Přímo pod střechou muzea se nachází Královský betlém - největší loutkový betlém v České republice - zabírající svou rozlohou úctyhodných 80m². Betlém je pohyblivý, provází ho pohádkové vyprávění a tóny symfonické básně Vltava. Situován je do prostředí Karlštejna, takže kromě Panny Marie, svatého Josefa a Ježíška v něm spatříte i postavy z české historie.

perníkový betlém
Najdete zde betlémy ze dřeva, z kovu, ze skla i třeba z perníku.

skautský betlém
Nám skautům se nejvíc líbil ten junácký, který byl veselý a velmi vtipný.

Kromě toho všeho se také můžete zúčastnit různých doprovodných programů a tvořivých dílen, které nabízí pestrou škálu aktivit od zdobení vánočních ozdob až po modelování figurek z marcipánu. A taky je tu milá paní pokladní, u které si můžete vybrat z nabídky pohledů, betlémků, vánočních ozdob i místního karlštejnského vína.

Královský betlém
Nenechte se mýlit, tohle není Karlštejn v noci...

...tohle je Královský betlém.

Na odchodu se s vámi muzeum rozloučí dřevěným holubníkem a pohledem do pohyblivé alchymistické dílny z doby panování císaře Rudolfa II. A pak už jen malebnou večerní procházkou zpátky dolů k řece. A domů.

A tohle už tedy je Karlštejn v noci, nebo spíš později k večeru.
http://www.muzeumbetlemu.cz


Komentáře

  1. Keď sme boli v Prahe na výlet, nevynechali sme ani Karlstejn. Okrem hradu sme boli aj vo všetkých múzeách vrátane Voskových figurín. A cestou na vlak sme objavili aj toto malinké múzeum Betlehemov a samozrejme sme si ho nenechali ujsť. A hoc bolo horúce leto sa nám veľmi páčili tie malinké prepracované Betlehemy. Hlavne tie pohybujúce boli obzvlášť rozkošné. Určite odporúčam návštevu tohto múzea ktoré sme našli náhodou.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ali to jsem ráda, že se vám tam líbilo. My, ačkoliv bydlíme 12 km odtud (!) jsme tam byli poprvé až letos. Ta výstava je skutečně babyfriendly, nenudil se ani dvouleťák. Královského betlému jme se nemohli nabažit, až mi bylo paní pokladní líto, že ho pořád musela chodit spouštět :D.

      Vymazat

Okomentovat

Pojďme si povídat...

Líbí se vám