Betlémy v Betlémské kapli


Minulý pátek jsme se byli s dětmi podívat na každoroční výstavě betlémů v pražské Betlémské kapli. Odnesli jsme si od odtud mnoho pěkných zážitků, dozvěděli jsme se spoustu nových věcí a nakoupili několik drobných dárků pro naše kamarády a příbuzné. Návštěvu rozhodně doporučujeme, máte na ni dost času, výstava potrvá až do 2. 1. 2018. A na co se tedy letos můžete těšit?
Výstava je situována do podzemních prostor Betlémské kaple. To dřevo, kámen, trámoví a mírné příšeří jí propůjčují neodolatelně tajemný ráz. Základ expozice tvoří, jak jistě očekáváte, česká lidová a řemeslná tvorba s vánoční tématikou. Na rozdíl od jiných výstav v ní však nenajdete žádné historické artefakty, je věnována výhradně tvorbě současné a mnoho exponátů bylo stvořeno přímo pro její letošní ročník. Další její předností je, že kromě řemeslníků se zde svou troškou do mlýna podílí i mnoho amatérských tvůrců a výstava tak přináší cennou zprávu o současném stavu a podobě lidové kultury a našich vánočních zvyků.

P1080750.jpg
Paličkování, to je mnoho práce, ale také mnoho zábavy a povídání.

Jako každý rok, má i letošní výstava své nosné téma. Tentokrát se nám snaží přiblížit, jak se kdysi vařilo a svítívalo. Provede nás vývojem vaření, představí nám kumhár, dýmnou jizbu, černou kuchyni, pec, kachlová kamna, ale také celou řadu kuchyňského vybavení a nářadí. Součástí je také průřez vývojem zdrojů umělého osvětlení, takže si zde můžete prohlédnout nejrůznější louče, lampy, kahany a svícny.

P1080753.jpg
Dokonalá volnočasová aktivita, krásné řemeslo.

Největší předností je ale doprovodný program. Kromě ukázek přípravy tradičních vánočních pokrmů a povídání o jejich věštebné a blahonosné symbolice se můžete podrobně seznámit s nejrůznějšími lidovými řemesly, poslechnout si zajímavá hudební vystoupení, nebo si zazpívat vánoční koledy. My jsme měli štěstí na krajkářky ze Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel, které nám předvedly jak se dělá paličkovaná krajka. Pokud by to zajímalo i vás a chtěli byste se krajkářskému řemeslu přiučit, napište si Ježíškovi o jeden z jejich kurzů. Dále jsme se setkali s paní, která nám ukázala zdobení perníčků a jablíček cukrovou polevou, pány řezbáři, ze kterých byl Kristián úplně nadšený, rusovlasou, sympatickou a velice vtipnou slečnou přadlenou, ale také s panem Matějkou, který vyrábí pravé, nečoudivé a úžasně voňavé františky. Hezky si s námi popovídal, vysvětlil nám, jak se takový františek dělá a my jsme tak konečně zjistili, proč ta průmyslově vyráběná, drolivá cosi stojí tak říkajíc za pendrek. Vy se s tímto zajímavým pánem a jeho paní můžete seznámit alespoň v reportáži Toulavé kamery. A pokud byste chtěli zvědět, jak takový pořádný františek voní, a zároveň podpořit přeživší zbytky uhlířského řemesla, můžete také navštívit jejich obchůdek na Fleru.

P1080766.jpg
Na výstavě jsou k vidění drobné řezbářské prace, ale i velkorysá díla, jako například tato madona od Romana Galka.

Co se dětí týká, jsou zde vítány s otevřenou náručí. Výstava nabízí mnoho krásných věcí, které zaujmou školáčky i ty nejmenší špuntíky (Vilém vydržel snad patnáct minut u vodního mlýnku, jářku, příští rok na jaře už ho taky musíme postavit) a když jsou děti unavené, můžete je nechat pohrát na pískovišti nebo s dřevěnými špalíky. Organizátoři jsou k nim velmi milí, přátelští a úsměv na rtech se jim neztrácí ani při neustálém uklízení a zametání vyházeného písku.

P1080770.jpg
U řezbářského ponku je tolik práce, hovoru i smíchu jako u stolků krajkářek. A ten mladý pán vlevo byl moc příjemný a usměvavý, nenechte se zmást momentkou :).

Až se tedy letos půjdete podívat na strom a staroměstské vánoční trhy, udělejte si vycházku, vemte to z Karlovy pře Jalovcovou a Husovu až na Betlémské náměstí a užijte si sousedsky vřelou atmosféru akce, která vám nabízí klidnou, domáckou a ryze autentickou podobu Vánoc již 27 let.

Bližší informace o výstavě a doprovodném programu najdete na :
http://www.vanocnivystava.cz

P1080775.jpg
Na výstavě je k vidění mnoho precizně zpracovaných betlémů. Ty nadšenecké, amatérské domácí jsou mi ale úplně nejmilejší. Například tento úžasně dojemný textilní betlém vyrobily děti ze ZŠ na Jižním městě. 

P1080776.jpg
Pískoviště a dřevěné špalíkoviště je skvělý nápad. Vznikají zde velké stavby i malá přátelství.

P1080779.jpg
Betlém pletený ze slámy +  krásný keramický betlém dětského přispěvatele v pozadí.

P1080781.jpg
Vyřezávaný betlém pana Stříteczkého, to je samá slavná tvář. Nechybí dokonce ani můj milovaný Franz Kafka.

P1080784.jpg
Pan Matějka připravuje své františky.

P1080787.jpg
Ukázka lidové světnice inspirované obrázky malíře a etnografa J. V. Scheybala. V popředí svazky sušených bylin, v centru překrásný polaz symbolizující slunce.

P1080798.jpg
Sbírka nejrůznějších svítidel - od loučí až po cylindrovou petrolejku.

P1080813.jpg
A takhle se dříve sladilo, milé děti. Perníčky, koření a cukrové homole.

P1080814.jpg
Kromě perníčků zdobených cukrovou polevou byly k vidění i ty s papírovými obrázky. Komu z vás někdy nějaký takový Mikuláš přinesl?

P1080833.jpg
Slečna přadlena při práci.

Komentáře

 1. Evi, moc děkuji za článek :-) Vy umíte tak krásně, poutavě a barvitě psát, velmi mile se mi to četlo a klidně bych četla dál.
  My se do Betlémské kaple chystáme příští týden, tak doufám, že budeme mít štěstí na tak krásný doprovodný program :-)

  Hezký zbytek adventu k vám :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda Kájo, teď jsem se úplně zarděla :-). Děkuju moc za pochvalu a vlídná slova, momentálně mám nějakou krizi či co a tohle mě opravdu povzbudilo. Pokud se Vám bude chtít, napište z výstavy taky nějaký report, moc ráda si přečtu, co jste tam zažili zase vy.
   A jinak tedy také přeji poklidný zbytek adventu a radostné Vánoce Vám i Vašim blízkým ❤.

   Vymazat

Okomentovat

Pojďme si povídat...

Líbí se vám