Svět, ježek, neboli králPři čekání na Ježíška se čas neuvěřitelně táhne. Jak říkal už Lasse z knihy Astrid Lindgrenové Děti z Bullerbynu, jsou to právě ty hodiny na Štědrý den odpoledne, kdy se už jenom čeká a čeká, z těch že prý lidé šedivějí. A tak tedy, abyste mi nezešedivěli, přináším vám návod na výrobu vánočního světu. Ta vám to čekání zaručeně ukrátí.

Svět, ježek či král je tradiční zvykoslovný předmět, který dříve dostávaly děti jako dárek od Mikuláše. V zásadě se jednalo o svazeček sladkostí a drobných pozorností  navléknutých na špejlích a zapíchaných do velkého jablka na nožkách. Celkové ztvárnění se však mohlo kus od kusu lišit. Někdy bylo pod velkým jablkem zavěšeno ještě jedno jablko menší, nebo také celý vlašský ořech ve skořápce, která mohla být pro větší efekt i pozlacená. Jablko mohlo mít kolem sebe nalepenu korunu z pozlaceného či postříbřeného papíru. A někdy se svět zdobil také řetězy z papírových kroužků, koleček, či na provázku navlečených sušených plodů. Dětem sloužil zároveň jako pamlsek i hračka a navíc byl i velmi zdobný. Později se světy začaly prodávat také na mikulášských a adventních trzích, kde patřily ke zcela běžnému artiklu.

Svět tak, jak ho na mikulášském trhu v Roudnici
zachytil profesor Karel Rozum

Nám už dnes Mikuláš podobný dárek nejspíš nepřinese a těžko ho shánět i na adventním trhu. Nezbývá tedy, než si ho vyrobit sami. Je to ale práce zábavná, příjemná a velice snadná, může tedy dobře sloužit k ukrácení dlouhé chvíle jak dospělým tak i těm nejmenším dětem, které vše hravě zvládnou. A výsledek opravdu stojí za to, i přes to, že příliš dlouho nevydrží.


Co budeme potřebovat


1 velké červené jablko
jedno menší jablíčko, nebo vlašský ořech ve skořápce
svazek špejlí
3 silné špejle či klacíky
několik snítek krušpánku (zimostráz) nebo rozmarýnu
bonbony, drobné perníčky, oříšky, sušené ovoce  nebo drobné hračky na zdobení
jehlu a nit
rozinky či jiné drobné plody k navlečení
kousek drátku (nemusí být)
netlučený hřebíček (nemusí být)


1. Jablka pečlivě omyjeme a naleštíme, aby se pěkně leskla.

2. Do vrchní části velkého jablka zapíchneme tři klacíky tak, aby tvořily stabilní trojnožku. Jablko musí směřovat stopkou dolů - budeme na ni zavěšovat druhé, menší jablíčko.

3. Ke stopce menšího jablíčka připevníme provázek a přivážeme ho k jablíčku většímu - stopku ke stopce. Je-li stopka velkého jablka příliš krátká, můžeme si pomoct také tak, že malé jablíčko navážeme na háček ze zahnutého drátku a ten pak zapíchneme do velkého jablka v místě jeho stopky. Pokud chcete použít místo jablíčka ořech, doporučuji k němu provázek připevnit pomocí tavicí pistole. Další postup už bude stejný.

3. Pamlsky a dárečky navlékneme na špejle. Já jsem použila miniperníčky a sušené ovoce, vhodné jsou ale i bonbóny (zejména ty gumové), oříšky (ty je třeba předem namočit, aby změkly), nebo drobné hračky (ty můžete na vrcholky špejlí připevnit pomocí tavicí pistole).

4. Nazdobené špejle a větvičky krušpánku zapícháme do vrcholku jablka.

5. Na delší nit navlékneme rozinky, jeřabiny, hložinky nebo brusinky. Konce nitě svážeme dohromady a vytvoříme si tak řetěz, který zavěsíme kolem jablka.

6. Pokud máte rád všechno hodně voňavé, můžete do jablka zapíchat také celý hřebíček, nebo hvězdičky badyánu.

A výsledek může vypadat třeba takto.Přeji Vám mnoho zábavy a krásné, klidné a radostné Vánoce.


ZÍBRT, Čeněk Veselé chvíle v životě lidu českého - Den se krátí, noc se dlouží

Komentáře

 1. Moc zajímavé si o tom číst :-)
  Letos Eliášek vyráběl ve škole, sloužilo nám to přes svátky na stole jako krásná dekorace, včera jsme dali jablíčko ven ptáčkům.
  A doma jsme asi teda dělali nějaký hybrid :-)
  Plete se mi tento svět, polaz, čert, vrkoč... vždycky jsme to nějak smíchali dohromady :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kájo, já jsem si ho hned všimla na Vašem instagramu. A je krásný. Polazy, čerty, vrkoče, zahrádky a všechny tyhle adventně-vánoční serepetičky zde časem rozeberu, nicméně pro jejich tvorbu neexistuje žádný tvrdý kánon, takže váš hybrid je naprosto v pořádku a to ve všech směrech :-).

   Vymazat

Okomentovat

Pojďme si povídat...

Líbí se vám