Čenkovský betlém

slaměný betlém čenkov

Středočeský Čenkov je nenápadná vesnička, která má však jednu zvláštnost, kterou jen tak někde nenajdete. Každoročně zde ožívá největší český slaměný betlém. Já jsem se do Čenkova chystala už několik let, vždycky jsem ale zapomněla, nebo mi do toho něco vlezlo. Letos mi Čenkovský betlém připomněla moje oblíbená blogerka a téměř sousedka iKarkulka a jsem jí moc vděčná, protože tenhle výlet stál opravdu za to.
Historie čenkovského betlému je poměrně mladá, psát se začala o vánocích roku 2010. Ačkoliv ve svých počátcích sestával pouze ze Svaté rodiny, tří králů, volka a oslíka; během let se čím dál tím více rozrůstal a v dnešní době čítá na 53 postav v životní velikosti. Setkat se zde můžete s římským vojákem, velbloudem, slonem, stařenkou o holi, dětmi i dospělými, a s muzikanty si můžete dokonce zahrát na připravené slaměné nástroje.

slaměný betlém čenkov

Náves s kapličkou a betlémem se nachází na vršku, ze kterého je pohled na celou vesnici a dále do krajiny. Vše je volně přístupné, mezi jednotlivými postavami se můžete svobodně pohybovat a ačkoliv se jedná o atraktivní podívanou, nezaskočí vás zde žádné velké davy. Poklidnou atmosféru hezky doplňují tiché tóny koled a občasné zahoukání projíždějícího vláčku.


Jestli vás čenkovský betlém zaujal, můžete si ho prohlédnout až do 7. 1. 2018. Pokud sem zavítáte během této soboty, můžete se zúčastnit i tříkrálového průvodu, který vyráží v 9.30 od čenkovského Obecního úřadu. A pokud by vám to nestačilo, můžete do Čenkova jezdit pravidelně, protože ačkoliv je jejich betlém jednoznačně nejpůsobivější, tematické slaměné postavičky zdobí náves také v době Velikonoc, o Filipojakubské noci i na podzim.

http://www.cenkov.eu/index.php
https://ikarkulka.blogspot.cz/2017/12/cenkovsky-betlem.html

slaměný betlém čenkov
Ježíškovi jsme zahráli...
slaměný čenkovský betlém
... a taky jsme mu věnovali Vilíčkovu starou dečku, kterou jsme měli v autě.
Bylo nám ho líto, jak tam v té zimě ležel jenom v plínce.
20171230_121949_39423697072_o.jpg

Komentáře

Líbí se vám