Jak si postavit švédskou sněhovou lucernu


Jakmile u nás napadne první sníh, všechny děti se vyhrnou ven. Sáňkují, koulují se a staví sněhuláky, podobně jako děti ze všech ostatních částí světa, kde má sníh alespoň malou šanci se udržet. Pokud ale existuje nějaká sněhová velmoc, je jí určitě Švédsko. Sněhu a ledu zde mají hromady, provází je velkou část roku a pojí se s nim i mnoho místních tradic. Víte, že ve vesničce Jukkasjärvi vyrůstá každý rok i celý ledový hotel?
Se sněhuláky se ve Švédsku nesetkáte, místo nich zde staví snölykta a islykta - sněhové a ledové lucerny.
Ledové lucerny byly dříve běžnou součástí života na polárním kruhu a jejich prvotní účel byl čistě praktický. Na Islandu, v Laponsku, Švédsku, Rusku a dokonce i v Číně byly používány jako majáky rybářských lodí, ozařovaly venkovské domácnosti i cesty, přinášely světlo do nekonečných polárních nocí.
 V severských oblastech osídlených germánskými kmeny se sněhové lucerny staly součástí oslav zimního slunovratu (yule, jól, jul, mōdraniht ), odtud je přejalo i nově příchozí křesťanství a dnes tvoří nedílnou součást severské vánoční tradice. Setkat se s nimi ale můžeme prakticky po celou zimní sezónu. Jakmile napadne první sníh, rozzáří se dvorky a verandy stovkami luceren. Příkladem může být Vuollerim, malá vesnička ve švédském Laponsku, kde se každoročně na počátku února koná Festival 1000 luceren, který se v roce 2013 zapsal do Guinesovy knihy rekordů.

Stavba sněhových i ledových luceren je snadná a užije se při ní spousta legrace. A co teprve večer! Světlo sněhových luceren je magické a když se na ně člověk pyšně dívá z oken domova a zkřehlé dlaně mu zahřívá šálek horkého kakaa, je to ta nejútulnější útulnost jakou prostě umí jenom Švédi.

Tak co, zkusíte to taky?


Snölykta

Co budete potřebovat

 • sníh
 • čajové či LED svíčky
Připravte si dostatek lepivého sněhu. Sněhové lucerny mohou být docela malinké - tak akorát na jednu čajovou svíčku, ale i velikánské, záleží čistě na vás.

Ze sněhu tvarujte pěkné pevné koule a klaďte je do kruhu na rovný podklad. Tím si vytvoříte základnu. 

Na základnu vršte v kruzích další sněhové koule tak, aby se jejich průměr postupně zmenšoval. V jednom ze spodních pater si nezapomeňte nechat volný otvor, kterým budete do sněhové lucerny vkládat svíčky.

Pokračujte tak dlouho, dokud nezískáte zcela uzavřený kužel.

Zapalte svíčky, vložte je dovnitř lucerny a jděte domů na čaj.

Islykta

Co budete potřebovat

 • libovolnou nádobu - kbelík, misku, hrnek, ale třeba i nafukovací balónek
 • vodu
 • mráz
Nádobu naplňte studenou vodou.

Dejte ji ven a nechte zmrznout. Pokud jsou venku pouze mírné mrazy, můžete ji vložit také do mrazáku.

Choďte pravidelně kontrolovat situaci. Led se bude tvořit od okraje do středu nádoby. Trik je v tom, vystihnout ten správný moment, kdy jsou kraje již zcela pevné, ale vnitřek ještě stále tekutý. Tehdy lucernu vyklopíme z nádoby, opatrně odstraníme vrstvu ledu v její horní části a z dutiny vylijeme zbylou vodu.

Pak už jen vložíme zapálenou svíčku, počkáme na tmu a kocháme se.


Islykta trochu jinak

Co budeme potřebovat

 • dvě nádoby podobné velikosti - větší a menší
 • vodu
 • bobule, květy, listy, větvičky a jiné přízdoby
 • několik kamenů na zatížení
 • lepicí pásku
 • mráz
Do větší nádoby vložíme nádobu menší a do otvoru mezi jejich stěnami nalijeme vodu. Ideální je zvolit nádoby obdobného tvaru, jejichž průměr se bude lišit alespoň o 4 cm. Pokud by byly stěny ledové lucerny tenčí než 2 cm, byly by příliš křehké a mohly by prasknout.

Do vnitřní nádoby vložíme několik kamenů, aby se vznášela 2 až 3 cm ode dna. Kameny rovnoměrně rozložíme a vnitřní nádobu zafixujeme pomocí lepicí pásky tak, aby se držela vodorovně a přímo na středu.

Do vody rovnoměrně rozmístíme ozdoby. Na místo jednotlivých květů a bobulí je lepší použít celé větvičky - dají se lépe aranžovat a nemají tendence hromadně vyplavat na hladinu.

Dáme ven nebo do mrazáku a necháme důkladně zmrznout. Hotovou lucernu vyklopíme, vyjmeme z ní menší nádobu (pokud je nádoba přimrzlá, stačí do ní nalít trochu horké vody) a vložíme zapálenou čajovou svíčku. Pokud jsme si ovšem jako nádobu zvolili kbelík, můžeme svíčku vynechat a využít ledovou nádobu praktičtěji a vychladit si v ní... no, třeba rychlé špunty.

KIRCHSTEIGER, Ernst Swedish Christmas TraditionsA Smorgasbord of Scandinavian Recipes, Crafts, and Other Holiday Delights
kyhore Publishing 2010, 128 str. 

Komentáře

 1. To je zase krásný zajímavý článek :-) Nám tady ovšem chybí to podstatné - materiál na stavbu luceren a mráz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My tu už taky máme prdlajs. Lucernu jsme umatlali z toho tenkého poprašku, který jsme museli sbírat po celém dvoře a za dva dny nám stejně roztála. Letos holt máme asi smůlu.

   Vymazat

Okomentovat

Pojďme si povídat...

Líbí se vám