Božítělová posejpka


Pokud jste už četli článek Svátek Božího těla, určitě víte, že kromě křesťanských symbolů hrají během těchto oslav velkou roli také květiny. Zdobí oltáře, okna příbytků a jejich okvětními lístky se vysypává cesta, kterou se ubírá monstrance s tělem Páně. Existuje ovšem ještě jeden krásný ač téměř zapomenutý zvyk spojený s božítělovou květenou - tradice božítělových posejpek.
Božítělové posejpky, posypátka, posýpky, nebo jak jim říká náš Vilík "koláce",  jsou ornamentální obrazce složené z květů, kterými se v předvečer či brzy ráno před svátkem Těla a krve Páně zdobí prostranství před vchodem do domu. První zmínky o tvorbě těchto květinových koberečků pochází z Itálie 18. století, setkat se s nimi můžeme také v Německu (zejména oblast Bavorska), Španělsku a Maďarsku. Na našem území se tento zvyk udržel až do dnešní doby pouze ve dvou oblastech. První z nich zahrnuje několik obcí v blízkosti Moravských Budějovic, druhá se nachází v okolí Jemnice. Někde již jde o záležitost pouhých několika rodin, jinde - například v Menharticích či Rácovicích - je tradice o něco silnější a leckdy ji s nadšením přejímají i lidé, kteří se do těchto obcí přistěhovali teprve nedávno.

Posejpky obvykle sestávají z kombinací základních motivů kruhu, kříže a srdce, méně obvyklé jsou motivy holubic, plamenů a christogramů IHS. Samotná jejich tvorba se však nedrží žádného pevně daného kánonu a díky pohyblivému datu svátku se navíc rod od roku liší i barvy, složení a textura posejpek, podle toho, co v daný rok na Boží tělo kvete. Díky tomu je každá posejpka pestrá a jedineňá, zkrátka zaručený originál.

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, jejich výroba je poměrně složitá (samozřejmě v závislosti na tom, jak komplikovaný motiv jste si na sebe vymysleli) a především časově náročná. Pokud se tím ovšem nenecháte odradit, máte o příjemnou zábavu postaráno a výsledek bude rozhodně stát za to. A že si na to na poprvé sami netroufáte? Vezměte si k ruce náš návod, s tím to zvládne i opravdový nešika.

Co budeme potřebovat


  • velké množství čerstvých květů
a víc už nic.

Jak na to


Nejprve je potřeba si pečlivě vybrat místo. Tradičně se posejpky umisťují v blízkosti vchodu do stavení, z uliční strany, aby se jimi mohli kochat kolemjdoucí i případné návštěvy. Vhodnější je alespoň částečně přistíněné místo, protože na přímém slunci květy příliš rychle sesychají. Nejdůležitější ovšem je, aby se váš plácek nacházel v závětří. Stejně jako v případě orientálních mandal, spočívá kouzlo božítělových posejpek především v jejich křehkosti a pomíjivosti. Přesto asi nebudete právě nadšeni, pokud vám bude do vašeho výtvoru stále odněkud fučet a jakmile ho dokončíte, přižene se mohutný poryv větru, který vám celou vaši několikahodinovou práci odnese do dáli. Takže jak říkám, hlavně v závětří.

Jakmile najdete to pravé místo, je potřeba upravit si jeho povrch. Vše je nutno zarovnat, uhladit a pokud jste si vybrali místo na trávníku, budete možná muset vytrhat i nějaké ty větší drny.

20180602_102758_40704898760_o.jpg

Poté se vypravte na sběr. Zdrojem materiálu vám může být vaše zahrada, pole, louka i les. Květin si nasbírejte opravdu hodně, i na malou posejpku je jich potřeba opravdu velké množství. Nasbírané květy a listy si rozdělte podle druhů a barev. Drobnější květy můžete použít celé, větší si raději rozdělte na jednotlivé okvětní plátky.

20180602_104602_41790278144_o.jpg

Pokud rádi tvoříte spontánně, můžete květy sypat od ruky. V případě, že si potrpíte na pravidelnost a nebo se chcete pustit do nějakého ambicióznějšího projektu, bude dobré si vše nejprve načrtnout. Postačí vám k tomu tenký klacík, popřípadě trocha písku, kterým si kontury vyznačíte.

20180602_104855_42512850191_o.jpg

A nyní už můžeme pracovat s květy. Nejprve si drobnými kvítky vysypeme linie centrálního motivu a poté vyplníme celou jeho plochu.

20180602_110511_40704903430_o.jpg

Pokračujeme okrajovou linií celého zamýšleného díla.

20180602_113246_42512856151_o.jpg

Poté vytvoříme linie dalších prvků, které má naše posejpka obsahovat. Nakonec vyplníme vnitřní plochy a pozadí. Aby vše působilo plastičtěji, můžeme smíchat okvětní plátky několika různých odstínů.

20180602_115344_41610814125_o.jpg

Hotové dílo jemně pokropíme vodou z hadice či rozstřikovače, květiny tak vydrží déle čerstvé.

20180602_123800_40704905590_o.jpg

Pokud byste potřebovali inspiraci, můžete se mrknout třeba do galerie posejpek z Menhartic. A když budete mít chuť, neváhejte a pochlubte se svými vlastními hotovými výrobky. Třeba právě na našem Facebooku.

Tak příjemnou zábavu přeju!

Komentáře

Líbí se vám